2010
30
Ara

Aşağıdaki yazı Fizy’nin kurusucu Ercan Yaris’in resmi sitesinden alınmıştır.

selam, hoşgeldin,

yalnızca 2 dakikanı ayırabilir misin? çünkü özet geçmeyeceğim.

biz fizy ekibi. seni çok seviyoruz. ve sana minnettarız. sayende büyüdük, buralara kadar geldik. 700 bin günlük tekil ziyaretçimiz oldu. sen de onlardan birisisin. çok teşekkürler.

son 6 aya oranla %400 büyüdük. senin sayende birçok ülkenin dev gazetelerinde, büyük kanallarında ülkemizden, türkiye’den övgüyle bahsettiler. harika değil mi? hepsi senin sayende.

seni üzmemek için fizy üzerinde hep az reklam gösterdik. hep senin ihtiyaçlarına önem verdik. küçük ekibimizle, sadece 3 kişilik ekibimizle (evet 3 kişiyiz) yüksek efor sarfettik. sana hizmet ettik. ve sayende buralara geldik. gerçekten teşekkürler.

dünya’nın en prestijli internet ödüllerinden mashable awards’da ilk 5’e kalarak finalist olduk. bize orada da destek verdin. ülkemizden, türkiye’den daha önce hiç bir sitenin finallere kalamadığı mashable ödüllerinde bugün ilk 3’e kaldığımız ve dev ödül töreninde ülkemiz adına 6 ocak’ta ödül alacağımızı öğrendik. ödül törenine apple, facebook, yahoo, google gibi dev şirketlerin yöneticileri de katılacak. orada o ödülü gururla alacağız. hepsi senin sayende. gerçekten teşekkürler.

derecemiz ne olursa olsun, kaçıncı olursak olalım, last.fm, pandora gibi dünya devi markalarla birlikte yarıştığımız oylamada alacağımız ödülü sana armağan ediyoruz. çünkü onu “sen” hak ettin. onu türk internet kullanıcıları hak etti. türk olduğumuzu her platformda ortaya koyduk. türklerin de başarılı projeler yapabileceğini göstermek istedik. insanların gözünü sen üzerimize çektin. senin sayende sorumluluğu öğrendik.

ardından rakiplerimiz geldiler. çoğaldılar. hepsi müzik piyasasına milyonlarca dolar ödediler. reklam harcaması yaptılar. üyelerine birşey verdiler, karşılığında para aldılar. kar ettiler.

ama seni fizy’den alamadılar. başarılı olamadılar. milyonlarca dolar harcamaya rağmen 3 kişilik ekibe karşı başarılı olamadılar. hepsi senin sayende.

bazı büyük gruplar fizy’nin kapanması için baskı kurdular. yabancı sitelere dokunmayan telif hakkı sahipleri, şahıslar; yurt dışında da ülkesini başarıyla temsil eden bir “türk” sitesinin yayın hayatını bitirmesini istediler. kendi ülkelerinden çıkan uluslararası başarı yakalamış bir site için “x sitesi varken ona ne gerek var” diyerek kendi başarısızlıklarını kapatmaya çalıştılar. ve şu an bunu başardılar. ya da kısa bir süre için başardıklarını sanıyorlar.

buraya kadar normal. normal olmayan ise mü-yap başkanı bülent forta’nın açıklaması. onun açıklamasını okuyana kadar bu açıklamayı yapmayı düşünmüyordum bile.

bülent forta’nın açıklamasından alıntı
“Fizy ile bu karardan önce 7 ay içinde 20’ye yakın toplantı yaptık. 5 ayrı iş planı sunduk. Ama kendileri hiçbir plana yanaşmadılar.” “Fizy bize, şarkıları 100 liralık kullanırız ama 5 lira öderiz diyorlar. Bunu asla kabul edemeyiz.”
bülent forta’nın açıklamasından alıntı

bu yazıya vakit ayıran çok değerli türk internet kullanıcısı,

biliyorsun fizy’de ziyaretçi memnuniyetini ön planda tutmaya çalıştık, çok reklam almadık. buna rağmen açıldığımız hafta itibariyle mü-yap yetkilileri ile yasallaşmak için görüşmelere başladık ve sözleşme yaptık. telif hakkımızı her ay ödedik.

geçtiğimiz günlerde sözleşmemizin yenilenme tarihi geldiğinden bülent forta ve ekibiyle birçok kez toplantı yaptık. “ödediğiniz fiyattan artık hizmet veremeyiz, yeni fiyat bu” dediler. tamam dedik. fiyatı katlaya katlaya arttırdılar. buna rağmen tamam dedik. ardından 2 şart daha sundular. tam verdikleri 2 şartı da kabul ettiğimizi söyleyecektik… ki..

telefonlarımıza çıkmadılar. maillerimize dönmediler. vakit geçirdiler..

sonra bir gün çıktılar. verdikleri 2 şartı da kabul ettiğimizi söyledik. tamam biz size yönetim kuruluyla konuşup dönelim dediler.

ve yine telefonlarımıza çıkmadılar. maillerimize dönmediler. vakit geçirdiler..

sonra bir gün yine çıktılar. yönetim kurulu verdiğiniz teklifi kabul etmedi dediler. (tüm yazışmalarımız kanıt niteliğinde mahkemeye sunulmak üzere saklanmaktadır. bu yüzden şu an için burada paylaşamıyorum. ama mahkeme sürecinde zaten hepiniz kanıtlardan haberdar olabileceksiniz)

burada dikkat etmenizi rica ettiğim bir husus var. “yapmış olduğunuz son öneri yk (yönetim kurulu) tarafından uygun bulunmadı” cümlesi.

lütfen dikkat! teklifi yapan mü-yap mıydı? biz miydik? biraz kafanız karışmış olmalı değil mi? :)

biz her şarta rağmen “mü-yap’ın yaptığı” teklifi kabul eden tarafız. bunun üzerine avukatlarımızı da yazışmaya dahil ederek 13 ve 14 aralık 2010 tarihli yazışmalarımızda acil anlaşmak istediğimizi, tekliflerini zaten daha önce kabul etmiş olduğumuzu anlatan mailler attık. (bunlar da duruyor)

telefonlarımıza çıkmadılar. maillerimize dönmediler. vakit geçirdiler. ama bunu zaten yukarıda söylemiştim, biliyorsunuz.

neden sürekli oyaladılar diyorum biliyor musunuz? çünkü ortada 3 gün içerisinde yanıt verilmesi gereken ihtar vardı. biz bu süre zarfında ihtar süresi geçmeden itiraz etmek istedik. ama kendilerine ulaşamadık.

bunun üzerine bülent forta’nın açıklamasını neye dayanarak yaptığını, bir hukuk devleti sınırları içerisinde nasıl doğru olmayan beyanat verdiğini, bu gücü nereden (?) aldığını, ortada birşey yokken fizy gibi uluslararası bir projeyi nasıl kapattırabildiğini anlamakta güçlük çekiyorum.

avukatlarımız sayın gökhan ahi ve sayın erdem türkekul bahsi geçen durum hakkında biraz önce itiraz dilekçemizi verdiler.

legal olan bir siteyi kapatan, sözleşmesi bulunan ve telif ödemelerini “faturalı bir şekilde” meslek birliklerine yapan, türkiye cumhuriyeti sınırları içerisinde herşeyi kayıt altında olan bir “limited şirkete” ait web sitesinin bu şekilde kapatılmasına sebep olan bazı kişilerin “görevi kötüye kullanması” konusundaki yorumlarını telif ödediğimiz sanatçıların ve kamuoyunun vicdanına bırakıyorum.

saygı ve sevgilerimle,
ercan yaris – fizy kurucu

Fizy 2.0 Yayında!

34 yorum var “Fizy neden kapatıldı?”

Yorum Yaz
 1. fizy hayranı

  Cevapla

  01 Nisan 2012

  ercen bey merak etmeyin eminim ki bu davayı kazanırız allah yardımcımız olsun böleelri yüzünden türkiye gelişmiyor herkes menfatini düşünüooo
  bak şimdi morelim bozuldu fizy açık olsaydıda birferdi dinleseydik :S
  allah yardımcımız olsun işalla açılır

 2. bende nacizane 30luk kereste demekki memmlekette hiç bir konu tamamına ermiyo…….. şimdi karala baştan başlat ercan bey …milyonlar seninle..

 3. Merhaba, ben de Fizy dinleyicisiyim, gün içerisinde yaklaşık 14 saatim bu nadide siteyi dinlemekle geçiyor, kendimi iyi hissediyorum, daha huzurlu çalışıyorum, günüm güzel geçiyor. Dâvânın ivedilikle lehinize sonuçlanması diliyor, dava süreci ve gelişmeler hususunda sık sık bilgi alabilmeyi istiyorum.

 4. mehmet taşçı

  Cevapla

  20 Şubat 2012

  İNŞALAH SİTE ÇABUK AÇILIR VE DAVADA HAYIRLI SONUÇLANI….
  öncelikle iyi günler fizy açıldığından beri fizy kullanıcısıyım bu kadar kullanışlı ve az reklamlı bi site yaptınız için[Ercan Yaris] teşekkür ederim ve Davanızın iyi geçeceğini inanıyorum Allah Yardımcınız olsun

 5. hanife Yanğırlıer

  Cevapla

  20 Şubat 2012

  Yaşım 63 emekliyim.Fizy müzik sitesinin devamlı dinleyicisisim.Kapatılmasına da çok üzüldüm.Çevremdeki arkadaşlarıma da güvenle önerdiğim güzel bir siteydi.Kendi listeleriimi bile oluşturabiliyordum.Umarım en kısa zamanda yeniden birlikte oluruz.

 6. İNŞALAH SİTE ÇABUK AÇILIR VE DAVADA HAYIRLI SONUÇLANI….

 7. lanet olsun kim nerde iyi birşeyler yapmaya kalksa birileri işi maddiyata getirip dağ gibi engeller çıkartıyor
  size ve emeğinize tşkrrrr her zaman iyi şeyler yapanların önüne engel çıkaracaklardır ama sizin bu engeli de aşacağınızdan eminim

 8. öncelikle iyi günler fizy açıldığından beri fizy kullanıcısıyım bu kadar kullanışlı ve az reklamlı bi site yaptınız için[Ercan Yaris] teşekkür ederim ve Davanızın iyi geçeceğini inanıyorum Allah Yardımcınız olsun

 9. Cemil Altınay Mali Müşavir

  Cevapla

  17 Şubat 2012

  Sevgili Fizy yöneticileri Sizleri eşimin internette ki bir müzik dinlemesi esnasında tanıdım. Çok hoşuma gitti ,Sonra fırsat buldukça dinledim yapanlardan Allah razı olsun dedim . Ama 17.02.2012 günü akşam 9.30 biraz müzik dinlemek için internete girdim .Fizy yok kapandığını anlayınca şok oldum. Bu ülkede hale egemen güçler zayıfları veya rakiplerinş ezmenin peşindelermi, anladığım kadarıyla 3 kişilik ekiple başarılı bir iş yapmışsınız
  sakın yılmayın tüm gücümüzle arkanızdayız. Kağıthane civarından kitlesel destek verebiliriz. Şahsım adına yapılacak bir şey varsa yaparım Esam mesam hikaye bu millet sevdiğini bırakmaz .Güçlülerin her istediğini yapamayacağını bilmeleri lazım, Sizleri başarınızdan dolayı kutluyor,mücadelenizde yanınızda olduğumu bilmenizi istiyorum. Allah yardımcınız olsun.

 10. Bu haklı davanız için söyleyebileceğim tek şey ükle yönetiminin raydan cıktıgını fizy aracılıgıyla saglamlastırmak ve duyurmak istedigim.demek is bu boyutlara kadar geldi

 11. MerhabaLaR Fziy Ailesi Sizleri 5 Ay önce tanıştım ve İlk girdiğim dakika itibartiyle sizden hiç ayrılmadım.. Çalışmalarınız.. Ve reklam izlemeden dinlemeden.. dinlediğim tek site idiniz.. Müzik diyince Aklıma İlk aklıma Gelen. Fziy OLuyor .. Böyle bir siteyi çıkar peşinde koşanlar Ve Çıkarları OLaN LArı allaha Havale ediyoruM.. Bu memlekette adam gibi Bişi yaramıyor.. Bu Ugurda sizlerleyim.. Tam Ve son destek İnşallah Geri Aça Biliriz.. Biz Fizy Ailesi olarak Yapmamız gerek birşey varsa Lütfen HaberleşeliM.. Ne gerekiyorsa Yaprız Siz ( 3 ) Kişi değil Milyonlarsınız Unutmayın…

 12. ben çalışırken bu siteden müzik dinliyordum,inşallah en kısa zamanda açılır ve davanızda kolaylıklar dilerim.

 13. Çok Fazla üzüldüm bu sitenin kapatılmasına.gerek işyerimde gerekse evimde
  gerekse her yerde müzik dinleyerek kendimi motive ediyordum.En kısa sürede yeniden açılmasını gönülden arzu ediyorum.Yaşım 62 Kulağıma ve ruhuma hoş gelen her türlü müziği seve,seve dinliyorum.Yazıklar olsun saçma sapan ahlak dışı siteler hayattayken bu sitenin kapatılması adil bir karar değil.

  En içten sevgilerimle yeniden müziğinizle iç,içe olmak dileklerimle

  Hoşca kalınız.

  Mr.Bengi Başara

 14. öncelikle fizy nin bir türk sitesi olduğunu yeni öğrendim ve çok sevindim.fizy mükemmel bir siteydi.ercan bey davanız olumlu sonuçlanır inşallah

 15. öncelikle herkeze merhabalar :
  melike adlı kullanıcı eğer 11 yaşındasın ve bunları yazabiliyorsan sana helal olsun diyorum öncelikle . Bunun yanında ülkemizde sen gibi genç arkadaşlarımız bu sekilde konusup istediğini yaptırabiliyorsa ne mutlu diyeceğim ama malum biliyorsun ki demokrasi içerisinde cahiliyet devrini yaşıyor . Fizy konusuna gelince bu güne kadar en rahat ve reklam içeriği görmeden istediğim şarkıyı ve istediğim sanatçının bütün albümlerini buşabildiğim bir siteydi ve çok beğeniyordum . Daha fazla kelimeleri yazmak isterdim ama sayın kurucu Ercan bey gerekli her şeyi yazmıs bundan sonra ercan bey ve kurmaylarının adalet sistemiyle aralarında geçen görüşmelerin sonucunu beklemekten başka yapabilecek hiç birşeyimiz yok . Umarım ki herşey olumlu olur ve fizy gibi dünya çapında ünlü bir site tekrardan hizmet vermeye devam eder
  saygılarımla (allah yardımcınız olsun )

 16. Böyle bir yorumu atacak 11 yaşında bir kız varsa, yorum bile yapmam yersiz sanırım. Benim 11 yaşında ki kardeşim daha ayakkabısını bağlayamıyor.

 17. Sevgili Ercan Bey
  Ben 11 yaşında bir kızım . Size bu haklı davanızda destek veriyorum . Şimdi bana ”Sen ne anlarsın daha çocuksun !”diyeceksin.Ama öğle değil . Bize okulda bu ülkenin kanunlarla yönetildiğini söylüyorlar. Ama bu sadece sözde. Bu ülkede herşey parayla oluyor diye düşünüyorum .Ama bu benim yorumum ve bunu söylemekte bir sakınca görmüyorum .(…)Çünkü bu ülkede düşünce özgürlüğü var. ”Peki nasıl ?” diyeceksin.Az önce ki cümlemi hatırlayacaksın . Sana bunun hakkında yorumumu söyleyeyim. Evet bu ülkede kanunlar var diyorlar ama bu kanunlar arasında devletin insanları dinlemesi ve çeşitli işlemleri buna göre yapması gerekir diye bir kanun vardır sanırım (Mağlum anayasamız çok kapsamlı).Ama bu ülkede insanları , insanların düşüncelerini ve fikirlerini kaale bile almıyorlar.şimdi bana ”Hadi be sende . Bir insanı fikrini söylediği için hapse bile atıyorlar” diyebilirsin. O konuda şöyle düşünüyorum. Mağlum gündemimizde birkaç hafta önce Fransız soykırımı vardı .(…) Burada da insanların düşünce özgürlüğünü büyük önem veriliyor.O yüzden kötü düşünenleri olanları hapse atım bu konuda yorumunu söyleyenlerin düşüncelerini kaale almıyorlar.Neyse demek istediğim ben bu konuda sizin yanınızda durduğumu bilmenizi isterim.

 18. Başarıyı her zaman kıskananlar vardır bu aslında çok doğal bişey, ben bu sene üniversite sınavına giriyorum bende kendimden daha başarıları görünce biraz demoralize oluyorum ve hatta kıskanıyorum ama kıskançlığında bir sınırı ve masumiyeti var kimse kimsenin başarısının önüne engel koyamaz bu hiç etik değil.Bunu tüm benliğimle kınıyorum…Şu çivisi çıkmış dünyada bizde yer almaya çalışıyoruz şu yaşımızda.sınav sitresinden ve üzerimdeki baskıdan kurtulmak için her dershaneden eve geldiğimde önce fizy açıyordum sitresimi alsında şimdi onuda aldılar elimden ee söyleyin bana ben napıyım şimdi. bir keyif aldığım görüntü kirliği yapmayan buydu şimdi yok…Buradan benim tek mutluluk kaynağımı elimden alanlara sesleniyorum benimle ne zorunuz vardı…

 19. ülkemizde ileri gittinmi celme takarlar geri kaldınmı tekme atarlar.ne yazıkki bizim insanlarımız bir başkasının başarısını hazmedemiyor.başaranı geçmeye deyil başaranın başarısını engelliyorlar.size yapılan haksızlıgı kınıyorum.sizin sitenizi kullaan bir kullanıcı olarak arkanızdayız

 20. ne yazık ya ne güzel müzik dinliyoduk yazık…..

 21. yazık satılmış insanların elinde bu tarz yetkiler oldukça kötüye kullanmaları kaçınılmaz oluyor sayın ercan bey sizin sitenizi kullaan bir kullanıcı olarak arkanızdayız

 22. ben şuan itibarıyla ögrenmiş oldum fiz in kapatıldıgını ben buna kapatıldı demiyorum engellendi demek istiyorum insanların başarıları neden kıskanılır bilmem ama…..egerki başka kişiler varsa diğecek bir şey yok o zaman .ben interneti kullanmaya açtıgım ilk an fizy i önce kullanıma açıyorum sonra işlerimi yapıyorum çok harika bir müzik sitesiydi sadece site demekte haksızlık olur emeginize yüreğinize ömrünüze saglık her zaman için yanınnızdayım fizy açılana kadar başka müzik sitesi kullanmıyacagım davanızda başarılar umarım hakkınız teslim edilir sonucu merakla bekliyorum bilgilendirirseniz svinirim saygılarımla…

 23. malesef ben fizy geç tanıdım faceden bi arkadaşım beyenmiş o ne diye baktım öylelikle tanımış oldum ALLAH yardımcınız olsun ama yinede müzik dinleniyor yani bi sanatçının albümü olduğu gibi çıkıyor önce nasıldı bilemiyorum
  çok acemi bi kullanıcıyım biraz bilgi verirseniz neler yapabileceğim konusunda memnun olurum teşekkürler fizyden link almak istiyorum ama denedim alamadım bir örnek verir misiniz :?

 24. malesef ben fizy geç tanıdım faceden bi arkadaşım beyenmiş o ne diye baktım öylelikle tanımış oldum ALLAH yardımcınız olsun ama yinede müzik dinleniyor yani bi sanatçının albümü olduğu gibi çıkıyor önce nasıldı bilemiyorum

 25. söylenecek söz bırakmamışsınız uzun zamandır bu siteyi takip ediyordum neti neredeyse hiç kullanmıyorum nete girdiğimde açtığım ilk site fizydi sağolun artık oda yok umarım amacınıza ulaşamazsınız

 26. mehmet yerkök

  Cevapla

  22 Mayıs 2011

  bukadar olmaz ne siniz kimsiniz fizy kapatıyorsunuz insanların bir müzik dinleme yeri var kapatıyosunuz bunun hesabını millet verir kapatanlara soruyorum sigaralı içkili mekanlara yönlendiriyorsunuz gene birilerin çıkarları var kaç para aldınız kapatın anasını satıyim okey

 27. haklı davanızı, her iletişim kanalını kullanarak,hakkınızı arayın. hukuk devleti çatımız Rant vs….gibi faktörlerin gölgesinde kalmasın.mücadelenizde başarılar ayrıca teşekkürler…….

 28. Şunu unutmayalım bu ülkede hiçbir başarı cezasız kalmaz …

 29. fizy kapatıldığı için en az sizin kadar üzgünüz…Başarı yakalayanları her seferinde aşağı indirme çabası nedir anlamamışımdır.yeniden açılmanız umuduyla..esenler..

 30. ben erdem ve ben fizy den çok memnundum başka hiç bi site yi kullanmak istemiyorum, ve tekrar fizy nin açılmasını istiyorum, fizy nin kurucusuna sesleniyorum ALLAH daima doğru nun yanındadır, elbet hakettiğinizi alıcaksınız, bu güne kadarki emekleriniz için çok teşekkür ediyorum, ben en az 15 kişinin fizy kullanmasına vesile olmuştum fizy yi tanıtmıştım ve hepsi çok memnunlar, tekrar açılmanız dileğiyle…

 31. lanet olsunki kapatıldı fizy :( kendi insanımız bile bizi çekemiyor….

 32. Skmedia | Kaan

  Cevapla

  08 Ocak 2011

  Bu Mü-yap’ı Zaten Oldum Olası Sevmem ! Ne Zararı Var ? Neden Kapatıyosun ? İnsanın Aklına Gelmiyor Değil Hani, “Acaba Sen Kime Çalışıyosun_” Diye.. Mü-Yap’a Bi Sormak Lazım !!

 33. Ne yazık ki ülkemizde böyle saçmalıklar mevcut.Çok duygusal bi yazı olmuş.Fizy herşey için tekrar teşekkürler.En kısa zamanda yeni bir proje ile dönmelerini bekliyoruz.

Bir cevap yazın

Doğrulama Kodu (Aşağıdaki işlemin doğruluğunu sağlayınız) *