Geçen Atatürk Üniversitesi resmi sitesinde bir duyuru gördüm. Açıkçası çok sevindim Erzurum namına birşeyler yapılıyor diye. Ama ne yazıkki garip bir şekilde sadece aracı bir siteyle karşılaştım (Aracı meselesini aşağıda açıklıyorum.). Şöyleki aşağıdaki ilanla duyrulan sitenin sadece anasayfası proje sahiplerine ait. Üstelik “Bilimsel Araştırma Projeleri” olarakta faaliyete geçirilmiş ve bayağı da desteği var. Şimdi aşağıdaki atauni.edu.tr de geçen duyuru metninden sonra birşeyler yazmak istiyorum:

Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu tarafından Bilimsel Araştırma Projeleri kapsamında yürütülen, şehrimizin ve üniversitemizin üç boyutlu tanıtımını yapan “www.erzurumpanoramik.com” hizmet sunmaya başlamıştır.

Bizler Atauniv.com olarak bu yıl 4. yılımıza girdik. Yaptığımız çalışmalarla, abartısız, öğrenci bile kazandırdık üniversitemize. Üniversitemizin internet aleminde 6 tane fotoğrafı varken biz onlarca fotoğrafını yayınladık ve bu linktende ulaşabileceğiniz arşivi oluşturduk. Bu sayfanın yorumlarına ve başlığın altındaki izlenme sayısına bakarsanız ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız şu an itibariyle 275.319 kere görüntülenmiş… Üniversitemiz 6 aylığına linkimizi resmi sitede yayınlayarak sağolsun bize destek verdi ama ne hikmettir içerik kontrolünün onların elinde olmamasını bahane ederek linkimizi kaldırdılar. Gerçi üniversitemiz bize destek vermeyi şu sıralar düşünüyor umarız devamlı olur… Bunun dışında nereyle irtibata geçtikse kimse destek vermedi… Ama biz yılmadık kendi imkanlarımızla sitemizi ayakta tutmayı başardık ve şu an 20 bin üyeyi çoktan geçtik.

Konuyu fazla uzatmadan şunları söylemek istiyorum. Yukarıda bahsi geçen projenin tüm resimleri mekan360.com sitesinden alıntıdır ki zaten direkt oradan çekiyor site resimleri bunu herkes görebilir siteye erişince. Şimdi:

 • Birinci olarak Erzuruma bir değer katmak ve proje oluşturmak başkalarının içeriklerini kullanmakla mı oluyor?
 • İkincisi mekan360.com sitesinin yöneticilerinden izin bile alınmış olsa proje sadece o sitedeki Erzurumla alakalı resimleri bir araya toplamakla mı oluyor? Zaten herkes mekan360.com dan erişebiliyor o fotoğraflara…
 • Üçüncüsü projeye Atatürk Üniversitesi, Erzurum Valiliği ve Kültür Bakanlığı destek veriyor. Soruyorum, bize neden bu destek verilmiyor ki yıllardır bu memleketi tanıtıyoruz. Şu ifadeyi “yeminle” kullanmak istiyorum ki Atatürk Üniversitesi’nin Erzurumda olduğunu bilmeyen insanlara öğrettik biz bunları. Erzurum Valiliğiyle de irtibata geçtik ama hiç umursayan olmadı bizi. Sıra Kültür Bakanlığı’nda bakalım onların tepkisi ne olacak bize…

Temennimiz memleketimiz adına güzel şeyler olması. Ama böyle bir zihniyetle çok zor…

dr.hannibal
Atauniv.com

5 yorum var “Sözde ! Erzurum’u Panoramik Görüntülerle Tanıtma Projesi ve Veryansın”

Yorum Yaz
 1. hakan gündüz

  Cevapla

  05 Ocak 2011

  ERZURUMUN TANITIMINA YÖNELİK OLAN BU ÇALIŞMANIN NEDEN ELEŞTRİLDİĞİNİ ANLAMIŞ DEĞİLİM İLGİLİ SİTEYİ DE İNCELEDİĞİMDE ERZURUMUN ÜM İLÇELERİ VE ÜNİVERSİTENİN EN İNCE AYRINTISINA KADAR SANKİ ORADAYMIŞSINIZ GİBİ GEZEBİLME VE OLİMPİYATLARLA İLGİLİ CİDDİ BİR TANITIM SHOW U OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM BİR ERZURUMLU OLARAK EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM VALİLİĞİN SİTESİNDEN DE BU GÖRÜNTÜLER ULAŞABİLİNMEKTE BİLGİNİZE.

 2. ŞİMDİ İNSANLARIN ÇALIŞMALARINA ATIFTA BULUNMAK YERINE SIZDE KENDINIZE BU TARZ CALISMALARDA BULUNMUYORSUNUZ.SERBEST PIYASA KIMSE SENI YASAKLAMIYOR 360 DIIL 3600000 CEK YENILIK YARAT FARKLI OL TAKLITCI OLMA

 3. Bu tanıtım meselesi gerçekten koca bir yalan diyebilirim. Yıllardır , hatta yazıda bahsi geçen işletmeden de önce bu tarz 360° sunumları yapıyorum ve ilgili makamlardaki benzeri sağırlık aynen belirttiğiniz gibi bizim içinde geçerli.
  Burada sizin bizim gibi iyi niyetli çalışmalardan çok kim kimden ne avata sağlayabiliyor ona bakılıyor sanırım. Mesele gerekli makamlarda gerekli insanları tanımıyor olmak ile ilgili. Malesef ülkemizin gerçeği budur .

 4. HIRSIZLAR KASABASI

  Bir kasabada her gün hava kararınca, insanlar maymuncuklarını ve fenerlerini yanlarına alır, komşularının evlerini soymaya giderlermiş.

  Fakat, gün doğarken geri döndükleri her seferinde kendi evlerini de soyulmuş durumda bulurlarmış. Ama ülkede kimse kaybetmezmiş, çünkü herkes birbirinden çalarmış.

  Bir gün, nasıl olmuşsa, dürüst bir adam ortaya çıkmış. Geceleri, diğerleri gibi çantasını fenerini alıp hırsızlığa çıkmaktansa, evinde kalıp çalışmayı tercih edermiş bu adam. Hırsızlar da onun evinin önüne geldiklerinde içeride ışık yandığını görünce döner giderlermiş. Fakat bu durum böyle bir süre devam edince, ahali ona kızmaya başlamış:

  “Çalmadan yaşamak senin tercihin, ama başkalarını engellemeye hakkın yok” demişler.

  Bunun üzerine dürüst adam, geceleri ışığını söndürüp dışarı çıkmaya başlamış. Her gece, hırsızlık yapmadan orada burada dolaşır durur, sonunda yatmaya evine dönermiş. Fakat her döndüğünde evini soyulmuş bulurmuş. Sonuçta bir haftadan daha az bir sürede, yiyecek içecek hiç bir şeyi kalmamış ve memleketini terketmek zorunda kalmış.

  Kasabada hırsızlıkta ustalaşıp giderek zenginleşenler kendileri için soygun yapmak üzere maaşlı hırsızlar tutmaya başlamışlar. Zamanla, zengin fakir ayrımı çoğalmış. Zenginler mallarını korumak için bekçiler tutmuşlar, hapishaneler kurmuşlar. Kendi mallarının çalınmasını da yasa dışı ilan etmişler! Ancak yoksulların mallarını çalmak hala serbestmiş!

  Bir süre geçtikten sonra, artık kimse soymaktan ve soyulmaktan söz etmez olmuş. Çünkü, yoksulların çoğu ya açlıktan ölmüş ya da oraları terketip gitmişler. Zenginler ve maaşlı soyguncular ise ortada soyacakları kimse kalmadığından servetlerini yavaş yavaş yitirmeye başlamışlar.

  Sonunda zenginler eski düzeni yeniden sağlamak için oraları ilk terkeden dürüst adamı başa getirmeye karar vermişler. Sora sora nerede yaşadığını öğrenmişler. Evine gittiklerinde kapıda yazılı bir kağıt görmüşler. Kağıtta şunlar yazıyormuş:

  “Bir insan sadece dürüst olduğu için aranıyorsa, her şey için çok geç olmuş demektir…”

  ———————

  Bir millet uyuyorsa uyandırmak kolaydır. Ama uyumuyor da uyuyor gibi yapıyorsa ne yapsanız nafile, uyandıramazsınız.

Bir cevap yazın

Doğrulama Kodu (Aşağıdaki işlemin doğruluğunu sağlayınız) *