2008 Yılında mezun olmuş bir mühendis olarak sizlere az-çok kendi yaşadığım tecrübeleri aktarmak istiyorum.Şu an özel bir şirkette proses mühendisi olarak görev yapmaktayım. Çalıştığım şirkette neredeyse tüm mühendislik dallarından meslektaşlarım olduğu için kendi ağzımdan, kendi tecrübelerim ve arkadaşlarımın tecrübelerini aktarmaya çalışacağım. İnanıyorum ki, bu tecrübeler işe yeni başlayan mühendis arkadaşlara yol göstereceği gibi, inanıyorum ki mühendislik mesleğini seçmeye hazırlanan liseli arkadaşlarında fikir edinmesini sağlayacaktır.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği

Okurken en zorlanılan bölümlerden biridir. Daha 1. sınıfta kafayı yersiniz bölüm dersimiz yok mu diye? Zamanla alışırsınız diğer mühendisliklerinde aynı sistemle işlediğini öğrenince. Tüm mühendisliklerde olduğu gibi 1. sınıftakiler hemen bir şeyler yapabileceklerini sansalar da aslında hiç bir şey yapamayacaklarını zamanla anlayacaklardır. 2. ve 3. sınıfta da pişman olursunuz. Nereden çıktı bu dersler diye. 4. sınıfa geçip de alttan dersim yok diyen yoktur herhalde.

Elektrik Mühendisleri Odası’nın yayınladığı bildiride, (asıl bildiriyi http://www.emo.org.tr/ adresinden bulabilirsiniz.) kendi mizacımda anlatacak olursam: “elektrik-elektronik mühendisi diye bir mühendis türü yoktur. Bölüm öğrencileri, bu iki alandan birini seçip, o alanda uzmanlaşmak durumundadır.” diye açıkça belirtilse de, bu bölümü bir şey zanneden! öğrenciler yüksek puanlarla hücum etmektedirler. Mezun olanlara elektrik smm belgesini vermeyen bir bölümdür. Devlet elektrik mühendislerini 56 puanla atarken (KPSS’de), eem(elektrik elektronik mühendisleri)leri 93 ve üstü ile atamaktadır. Devletten ümidi kesen öğrenciler özele geçtiklerinde en sonda anlatacağım mühendislik öğrencilerinin bulunduğu durumlarla karşılaşmaktadırlar.

eem öğrencilerinin en önemli zorunluluğu, programa dillerine çok iyi hakim olabilmesidir.Ne kadar çok hakimse bu dillere, o kadar iyi mühendistir. Eğer Bilkentli, ODTÜlü değilseniz hangi üniversitede olursanız olun, ki Atatürk Üniversitesi de dahil,fazla bu konuları kafaya takmayın. Bu konunun ayrıntısını makalemin ilerleyen aşamalarında göreceksiniz.

Makine Mühendisliği

Aslında okul dönemi eem gibidir. Farklılıklar 3. sınıfta başlar. Hocalarına göre değişen zorlu dersleri vardır. Genelde sistematik mühendisliklerde zorunlu olan ısı transferi,termodinamik ve akışkanlar mekaniği gören öğrencilerin bazen bunun makine ile ne alakası var dediğini duyar gibi çok olmuşumdur. Zamanla alakasını anlayacaklarsa da, bu dersleri fazla kaale almaması sonucu hüsran durumlarla karşılaşan çok arkadaş görmüşümdür. Geçmişte çok fazla önem verilse de bu mesleğe, her açılan mühendislik fakültesine makine mühendisliği yerleştirilmesi sonucu kum gibi kaynayan makine mühendisleri türemiştir. Araştırma alanları fazla geniş olduğundan öğrencilerin okulda pek de bir şey öğrenemeden mezun olduğu bölümdür.

Makine Mühendisliği, her ne kadar devlet çok fazla atama yapsa da, mezun sayısının çok fazla olması nedeniyle yüksek puanla kapatır (KPSS). Özel sektörde, ne yazık ki, patronların mühendislere değer vermemesi nedeniyle, çok fazla mezun da olması nedeniyle, 600 TL ye çalışan arkadaşlarımı biliyorum (aslında onların kendi suçu bu fiyata çalışmak ama, sanırım bunu ayrı bir günde ayrı bir başlık altında yorumlamaya çalışırız). Özel de çalışan arkadaşlar makine sanayi olmadığı için genelde üretim planlama, optimizasyon, satış mühendisliği gibi alanlarda çalışırlar.

Kimya Mühendisliği

Kazanıldığında genelde istenmeden gidilen bir bölümdür. Yani bu puana ancak bu bölüm tuttu diyenleri çok duymuşumdur. Ama severek ve isteyerek yazanları da gördüm. Adında çok fazla gizem yatsa da 1. sınıfta diğer mühendisliklerde olduğu gibi normal dersler görülür. Zamanla mühendislik eğitimi başlar. Stokiometri ve Akışkanlar Mekaniği derken zamanla kimyasal proses hesaplamaları dersi insanların cılkını çıkarır. Son sene de ilk seneden çok farklıdır. İlk sene bu bölümü yazdığı için pişman olanlar son sene iyi ki yazmışım diyeceklerdir. Bölümü kazanması kolay okuması çok zordur.

Devlette iş bulması eem den farklı değildir. Adli tıp devlette çalışmak isteyen öğrenciler için vazgeçilmezdir. Özelde ise tam bir hüsran… Kimya mühendisi arkadaşla görüştüm geçenlerde… Arkadaşım diyor ki: “Tunceli’ye bile kimya mühendisliği açıyorlar. Ben anlamıyorum. Laboratuarsız yerde ne öğrenilecek. Sonra Kimya Mühendisi kaynıyor ortalık” (Aslında Tunceli’ye de açılması gerekir. Tunceli de Anadolu toprağı. Arkadaşımın anlatmak istediği altyapı olmadan bu bölüm kurulmasın. Sadece Atatürk Üniversitesi bu bölüm için milyon dolarlar harcamış. Yeni fakülte açarken, bu unsurlar mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.). İş bulan buluyor, bir yere kapağı atıyor, ya bulamayanlar: Genelde kimya mühendisi arkadaşlar özelde kendi işlerini yapmıyorlar öğrendiğim kadarıyla. Tıbbi satış mümessili, satış mühendisi vb. işlerle uğraşıyorlar. Türkiye’de şu an için muhteşem reaktörler olmadığı için bu sektörde kendi işini yapan sayısı çok az.

Çevre Mühendisliği

Hani her işin kendine göre bir zorluğu olur derler ya Çevre Mühendisliği de öyle bir bölüm işte. İlk sene diğer mühendislik dalları ile karşılaştığınız dersler hemen hemen aynıdır. Daha sonra ilgi çekici şeylerle karşılaşırsınız: Arıtmayla ilgili şeyler çok fazladır. Hatta bir arkadaşım diyor ki ‘sınıftaki birinin kendi arıttığı kanalizasyon suyunu içtiğini gördüm.’ ÇET raporları hazırlamak bölümün en zor unsurudur. Dersleri üniversiteden üniversiteye değişiyor edindiğim izlenime göre. Bizim üniversitede daha çok kimya ağırlıklı olarak görülse de, başka bir üniversitede inşaat ağırlıklı görülüyor. Asıl amacı çevre ile ilgili teknolojik sistemlerinin tasarlanmasını sağlamak, çevre ile ilgili faktörlerde rapor tutmak ve geliştirici unsurları sağlamaktır.

Devlette her ne kadar puanları düşük olsa da, alınan kişi sayısı çok fazla olmadığı için pek fazla rağbet edilmemektedir. Özel sektörde genelde sanayi atıklarının filtre edilmesinde, atıklardan yeni ürünlerin geri dönüşümünde bu bölümdeki arkadaşlardan yararlanılır!

Şimdi de gelelim bir mühendisi işe başvururken nelerin beklediğine ve bir mühendiste olması gerekenlere:

Bilgisayar: Aslında vazgeçilmez şartlardan birisi bilgisayar eğitimidir. Bilgisayar derken Microsoft Office’ den bahsetmiyorum. Zaten Office bilmek bir mühendis için zorunluluktur. Matlab’tan, C++‘tan, Visual Basic’ten bahsediyorum. Şirketimizde pek işe yaramasa da bu diller (aslında çok fazla yarıyor ama patronlar bilmedikleri için bu programlama dillerinin bazı şeyleri kolaylaştırdığını, mühendislerden bu yönde bir istekte bulunmuyorlar.) özellikle eem’leri için vazgeçilmezdir.

Yabancı dil: Evet İngilizce her patronun işe alırken soracağı dildir. Üretim de çalışacak olan mühendis için bile dil istenmesi beni şaşırtsa da, (şahsen ben bu olayı yaşadım.) İngilizce işe girdikten sonra kullanılmasa da!, yine de vazgeçilmezlerden. Büyük yerlerde çalışmak istiyorsanız mutlaka 2. bir dili de biliyor olmanız gerekmektedir.

İyi giyim ve diyalog :İş başvurusunda kıyafetin çok önemli olduğunu NLP eğitimi aldıktan sonra öğrenmiştim.Dişlerin bile önemli olduğunu da. İş başvurusuna, Kot pantolonla gelen arkadaşlar gördüm (Bazen diyorum bu adamlar nasıl mühendis olmuş diye).Mutlaka bayanlar ve erkekler iş başvurularında siyah-lacivert takım elbiseleri tercih etmelidirler.

MSN’de, Facebook’ta sohbete sohbet katan arkadaşlar ne oluyorsa iş görüşmelerinde sus-pus oluyor. Aslında bir patronun aradığı özelliklerden birisi de diyalogdur. Yani iyi konuşabilme ve ikna kabiliyeti. Kendinize çok güvenirsiniz, çok iyi şeyler yapmak için isteklisinizdir, ama konuşmayı beceremiyorsanız, ortamlara girmekten çekiniyorsanız; Açıkça söyleyeyim:MESLEĞİNİZİ BIRAKIN…

SERTİFİKA: Hiç bir zaman para verip almanızı tasvip etmiyorum. İSO 9001-2000-14000-22000 sertifikalarım var ama hiçbiri işe yaramadı işe alınırken. Çok özel firmalar bu sertifikaları istiyorlar. Zamanla hangi sertifikanın ne işe yaradığını açıklayacağım.

TECRÜBE: Ne dil,ne de üstte anlattıklarım tecrübenin yerini tutmaz arkadaşlar. İş başvurularında bu yüzden yeni mezun olan arkadaşlar çok sıkıntı çekeceklerdir. 3 dilde bilsen, bilgisayarı da iyi bilsen, bazen tecrübe olmayınca işe almıyor. Ama strese girmeden iş aramaya devam edin derim ben.

Şunu da özellikle belirteyim: Çok büyük şirketlere girmiyorsanız, kimse size ‘hangi üniversiteden mezun oldunuz’ diye sormuyor.Üniversitede okurken tüm öğrenciler bu saçmalığı tartışırlardı. Ama gelin görün ki gerçek yaşam, üstte anlattıklarımdan ibaret. Ben genelde Atatürk Üniversitesi için yazıyorum.

Maaş konusuna gelince; Şehirden şehire değişiyor. Ama mezun olunca ilk maaşınız, Ege ve İç Anadolu’da 700 TL-1200 TL, Ankara’da yerine göre 700 TL-1750 TL olarak değişiyor. İstanbul’da da keza aynı durum söz konusu.

Devlette de sektörden sektöre değişse de fazla fark oynamıyor mühendisler arasında. En az net:1500 TL en fazla 2.200 TL (Genelde KİT’ler). Ama çok özel kurumlar var .Onlar daha fazla ücret  veriyorlar. Askeriye de ise mühendislere verilen net maaş 1933 TL (İLK MAAŞLARINIZ). (Çocuk yoksa)

Sonuç olarak ben genelde olumsuz yanlarını yazsam da, seviyorum mesleğimi. Mutlaka mesleğini seven de olur sevmeyen de. Ama inanın çok farklı bir meslek mühendislik. Gerçek yaşamda kendinizi buluyorsunuz.

Saygılar,

forum üyelerinden HasTürk

50 yorum var “Mühendislik Okuyanları Neler Bekliyor?”

Yorum Yaz
 1. Ben 2014 cumhuriyet üniversitesi makine mühendisi mezunuyum mezun olur olmaz askere gittim döndüm şimdi konya da bir gıda fabrikasında bakım onarım mühendisi olarak 2000 tl ile başladım.. bence karamsar olamyın makine mühendisi işsiz kalmaz her yerde ihtiyaç var..

 2. Kardeşim tamamen saçmalamışsın. Sorması ayıp bir bölüm okuyup da nasıl tüm mühendislik dalları hakkında ileri geri konuşabiliyorsun?

 3. Makine mühendisleri hakkında tecrubemi paylaşmak istedim bende mak muhendisiyim.evt arkadaşımız haklı ilk maaş isterse en iyi müh olsum 1500-1200 ama ozelde 2-3 ay sonra patron isi iyi biliyomusun bakar biliyorsan 3000de alırsın 4000de o şirketin büyüklüğü ve sana olan ihtiyaç.ama bilmiyosanda tmmob kayıtlıysan 2000 değilsen 1500-1700 arasıdır.dil cok avantajdır hem ilk alımda hemde maasta minimum 300-400 fazla para alırsın ama isi bilmen onemli kendini geliştirmen önemli.ama muhendislikler arası en iyisi makinedir iş ve prestij bakımından gerçekten mühendistir.

 4. arkadaslar elekrtık elektronık muhendıslıgını tercıh etmelımıyım bılgı alabılırmıyım ?

 5. Oğuzhan Yılmaz

  Cevapla

  01 Haziran 2015

  Yazdığın makalenin sadece bölümümle ilgili olan kısmını gülerek okudum.Elektrik elektronik müh.leri smm belgesi alamaz demen konuyla nekadar alakasız olupta yorum yaptığını gösteriyor.zaten ülkemizde herkesin bilgisi yok fikri var.

 6. Mehmet Akif Erzengin

  Cevapla

  09 Nisan 2015

  Ben 27 yıl önce mak.muh.den mezun oldum. Bugüne kadar is bulamayan bir makina mühendisiyim.

 7. benim oglum bu sene sinava girecek muhendislik secmeyi dusunutoruz ama hangi muhendisligi tercih etmeluyiz karar veremedik is imkani hangi muhendislikte daha cok yardimci olurmusunuz ?hep hangisini severek yspacaksa onu secsin diyolar bu kadar basit degil is olmadiktan sonra sevdigi bolum olsa neye yarar acil yanit bekliyorum simdiden tsk…

 8. Arkadaşım eline sağlık güzel hazırlanmışsın da yapılan %3’lük son zamla birlikte en düşük mühendis maaşı 3145 TL. En düşük işçi maaşı bile 1020 TL iken bi mühendis nasıl 600 liraya çalışır? Tutarlı mı sence?

 9. Mehmet Arkadaşım, kamuda 3 bin liradan daha düşük mühendis maaşı yoktur. Maaşlar mühendislikte branşa göre değil kuruma göre değişir. 2015 de ortalama mühendis maaşları 3.300-3.700 tl civarı olur ki bu bekar tazminatsız mühendis maaşıdır.Ayrıca bazı kurumlarda sosyal denge tazminatı (büyük şehir belediyelerinde maaşlar 4.200-4.500 tl civarına gelir). Arazi ve çeşitli tazminatlarda üstüne ekenir. Devlet hava meydanı gibi kurumlarda havacılık tazminatıyla 4.500-6.000 tl civarı mühendis maaşları vardır. Benim 2015 ocak maaşım (kit kurumunda, tek çocuk, eşim doğum izni çalışmıyor, 5 yıllık kamuda mühendisim)3.800-3900 tl civarında olacak.

  Kitlerde düz memurlar 2.500 tl yi geçtiği ortamda özel sektörde 1.500 tl ile işe başlanan haftanın 6 günü çalıştıran işlerde vakit kaybetmenin bence manası yok. Özelde de Tecrübeyle de öyle çok büyük artışlar olmadığı çok açıktır. Kamuda 40 saat çalışırsın, cumartesi-pazarın tatildir. Kreş, lojman, kurumların tatil yerleri vb. avantajları vardır. Saysak uzun bir liste olur. Onun için kamuyu göz ardı etmeyin, alımları ve sınavları takip edin.

 10. Cumhuriyet üniversitesinde mezun olan arkadaş bana ulaşabilirmi fikir danışacağım kendisine.Ahmet bey siz kpss’yi öneriyorsunuzda 3-3.5 yabancı dil varsa eş vb durumlarda ilave ekleniyor 2-2.25 cıvaarı brüt bi maaş bulunabilir.Her mühendislik için değişiyor tabi..
  Ben elektrik haberleşme eğitimi aldım.Kimya mühendisliği denk geldi kadermi şansmı bilinmez.Elektrik uğruna devam diyorum çalışmaya fakat kimya mühendisi olursak maaş nedir tahmini ?

 11. yeni başlayan gıda müh 1600 net maaş çok az değil mi?

 12. Herkes okuduğu mesleği sevdikten sonra kimse boşta kalmaz.

 13. sen sadece kendi okulunu ve kendi mesleğini övmüşsün :)Atatürk üni yada odtüden mezun olmayan insan değil o zaman senin deyiminle.

 14. BİZ MÜHENDİSLERE HER ZAMAN HER YERDE İHTİYAÇ VAR.SADECE TÜRKİYE’DE GEREKEN ÖNEM VERİLMİYOR O KADAR BEN ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSİYİM DAHA 1.SINIFTAYIM İÇİMİ KARARTMA LÜTFEN BOŞVERİN GENÇLER ÇALIŞMAYA DEVAM EDİN :)

 15. Ben şu an lisedeyim . Visual Basic ve c++ derslerine şimdiden başladım Gerçekten kolay değil .Devlet sektöründe bu diller bi işime yararmı

 16. Arkadaşlar kamuda mühendisim, mühendis maaşları 2014 yılı için 3-3.500 tl arasında, bazı kurumlarda daha yüksek. Piyasa inanılmaz derecede kötü, bence kpss ye önem verin. Mühendislerin insani şartlarda çalışabileceği yerlerin büyük çoğunluğu kamudadır. Artık mühendislik beyaz yakadan mavi yakaya düşmeye başladı. Kamuya geçmeden 3 yıl boyunca özelde çalıştım ve yirmiye yakın iş görüşmesi yaptım, cumartesi çalışmayan haftada 50 saatten az iş bulamadım. Allah yardımcımız olsun.

 17. Sezgin YALÇIN

  Cevapla

  24 Nisan 2014

  Tunceli Kimya Mühendisliği Bölümündeki cihazların çoğu bazı üniversitelerde yok bile beyefendi lütfen bilip bilmeden konuşmayalım. Sonuçta mühendislikte bilmeden şöyledir demek hata getirir. Devlet burayı yatırımla kazanmak istiyor. Sırf Kimya Mühendisliği Bölümüne 1 milyonu geçkin cihazlar bulunmakta gerisini siz düşünün…

 18. Arkadaşlar, ben de makina mühendisiyim, yazılanların büyük bir kısmı doğrudur. Çalışan her fabrikanın makina mühendisine ihtiyaç duyması demek mühendislerin yüksek maaş aldığı anlamına gelmiyor. Zaten kum gibi makina mühendisi kaynıyor, maaşlar aynen burda yazıldığı gibi yeni başlayanlar asgari ücret ile 1500 arası, 1500 tl de şanslıysanız. Kurumsal bir şirkete girdiyseniz -ki referansınız olmadan girmeniz çok zor- (odtü ve itü’den mezunsanız girmeniz daha kolay) maaşınız daha tatmin edici 2000 tl ve biraz üzeri seviyesine çıkabiliyor. Ama iş yerinde aşırı stres ve yoğun çalışma temposu sizleri bekliyor. Liseden yeni mezun arkadaşlara öneri yapacak olursam öğretmen olun, kpss çalışın, devletin ücra köşesindeki bir okula atanın derim.

 19. slm arkadaslar. bende makine muhendisiyim.. 2008 den beri calisiyorum ve tecrubelerimi aktarmak istedim.. Eger muhendislik okuduysaniz , yabanci dil (genelde ingilizce) cok iyi degilse , bitirdiginiz okul odtu-itu-ytu degilse isiniz gercekten zor.. ama bu faktorlerden yoksunken daha buyuk bi faktore sahip olabilirsiniz.. oda saglam bir dayi… varsa ole bi dayiniz ise girmek cocuk oyuncagi.. dilmis okulmus hikaye oluyo o zaman.. ise girdikten sonra okulunuzun ne oldugu cokta onemi kalmiyo artik sahada kendinizi gostermelisiniz.. bazi islerde tabiki ingilizce cok karsiniza cikacak eger iyi degilse cok sorun yasayacaksiniz.. maas olarakda ben ona calismam ben buna calismam diyebilmeniz icin arayan degil aranan muhendis olmaniz lazim… her sektorun maas verme durumu farkli…

 20. anadolunun dağlarındaki üniversitelerden mezun olanlar her ücrete razı oluyor demek.. haydar sen nereden mezunsun ve ne kadar maaş alıyorsun birader? odtü de ki mühendislik eğitiminin İngilizce sunu hazırlamaktan ibaret olduğunu duymuştum.. şimdi öss de o kadar puan alıp ankaranın tepeliklerindeki uyduruk üniversiteleri tercih eden kerizler gibi bi ifade kullansam, saçma ve haksızlık olmazmı? yazdıkların biraz ele avuca gelsin.. saçmalamışsın

 21. anadolunun dağlarındaki üniversitelerde okuyan diyen arkadaş haydar.. ben de sivas kimya mühendisliği okudum yine anadolunun bi kentinde 3100 tl maaş ile çalışıyorum.. yeni mezunum.. bi yerin eğitimini, kalitesini bilmeden, mezunlarını tanımadan konuşmamak lazım. yazıyı beğenmemişsen yazı sahibine müdahele et.. saçma sapan yorumlar yapma

 22. bu ne saçmalık anlattıklarına göre bu ülkede mühendisler hiç bir zaman iş bulamayacak.boşuna okumuşlar çalışsalarda bedavaya çalışacaklar.böyle düşünürsek elektronik okuyacağına elektrikçide çıraklığa başla,makine müh. okuyacağına makina tamircisi ol vs.vs.anlattığınıza göre böyle daha çok para kazanılır ve daha fazla iş bulunur.

 23. ben liseden yeni mezun oldum ve araştırma yapıyordum fakat senin kadar saçma yazanı görmedim dogrusu tebrik ederim yani bir an ne oluyo dedim 600 liraya kim çalısır be manyakmısın kardeşim sen bizim liseyi bitiremiyen arkadaş bile işe ilk asgari ücretle başladı saçmalıgın tebrik edilecek kadar saçma yani tebrik ederim açıkcası…

 24. Boşa harcadığım 5 dakikadan başka hiçbir şey ifade etmiyor bu yazdıklarının tamamı.

 25. arkadaşım tamamen saçmalamışsın seni tebrik ederim dikkate almayın lütfen bu söylenenleri iyi günler

 26. Yazdıklarını baştan sona kadar okudum elektriği övmekle bitiremeyip hatta odtü mezunuyla Atatürk üniversitesini bir tutacak kadar saçmalamışsın. Ayrıca makine için yazdıklarınıda okudum yerin dibine koymuşsun fakat üzülerek söylüyorum ki ders içerikleri dışında fazla bir bilgin yok kardeşim. Özel sektörde Makine kadar hiç bir mühendislik dalının gideri yoktur bunu öğrenmek hiçtezor değil kariyernet e gir ve ” Makine Mühendisi ” yaz ortalama 650 civarı çıkar bide ” Makina Mühendisi ” yaz 300 civarı da ordan çıkar ettimi sana 950 küsür. Diğer mühendsliklerin hiç biri 600 küsürü geçemez.
  Ayrıca 600 Tl ye çalışan arkadaşlarına da söyle gitsin fabrikada işçi olsunlar biraz daha fazla kazanırlar en azından. Büyük ihtimalle anadolumun dağlarındaki bir üniversiteden mezunlardır ve işveren 100 lira dahi verse kabul edecektşrktirler çünkü adamın mantığında iş bulmak diye bişey yok başvururken bile bitirdiği üniversitenn ezikliğiyle 0-1 geriden başlıyor ve işveren ne verirse tamam der.

 27. bu yazıdan anlıyoruzki dunyada hiç bi mühendise gerek yok o zaman.bi insan niye bu kadar zor egitim alir ve sonrasi sizin yazınızdaki gibi hüsran olabilirki ne gerek mühendise asgari ücretle çalışıyo zaten.okumadanda bu ucret farkli bi iş yapilirakda alinabilir size göre?

 28. Kendi görüşünü nesnel bi gerçek gibi anlatmışsın mesela şu meslek şu kadar para kazanıyo diye anlatırsan okuyan bi lise öğrencisi sırf ondan etkilenebilir belkide seveceği, kendisi için ideal mesleğe kötü gözle bakabilir..yoksa herkesin milyonlarca arkadaşı var dünya yazarın dünyası kadar dar değil arkadaşlar

 29. k.bkmada kardeş gerçekten çok saçmalamışsın sana göre devlet hiç bir mühendise bakmıyor iş verenler üretim yok diye almıyor. fakat bir gün antepe gelirsen ne kadar fabrika olduğunu ve bu fabrikalarda ne kadar çok makine mühendisi elektronk mühendisi olduğunu gayet ii görürsün bilmeden konuşuyorsun ülkede elbette üretim dış ülkelere göre çok ama çook az fakat bu devran böyle dönmez her yere doğalgaz geliyor bütün inşaatlar artık makine mühendisine ihtiyaç duyuyor ve artık ülkemizde kendi arabamızı üretmeye başlıyoruz . bi mühendis elbette bizim ülkemizde çok geliştiremez kendini çıkar yurt dışına kendini bilenlerle eğitir ve gelir kendi ülkesini geliştirir sende okuyorsan bunu yap senin yararına olur yoksa da bu ülkede çalışamam deyip kendine bi konfeksiyon mağazası açar ticaret yaparsn.

 30. lise mezunu olup kendini geliştirmiş olanı tercih ederiz bizler..Kaldıralım o zaman üniversiteleri.Bu cehaletle adam şirket sahibi olmuş,senin zaten bu ikisini aynı pozisyonda görüp lise mezununu tercih yapmanda sıkıntı var.Üniversite sadece meslek öğretmez okuyabilseydin böyle olmadığını görürdün.

 31. Tüm mühendisliklerde sallamış arkadaş. Özelliklede Elektrik-Elektronik Mühendisliğinde. Bu bölüme ne akla hizmet kötü denir anlamış değilim ki EMO hem SMM belgesi Hemde imza yetkisi veriyor EEM mezunlarına. ARAŞTIRIN BİRAZ…

 32. arkadaşlar ben bir şirket sahibi olarak ve elektronik teknikeri olarak yazdıklarınıza katılmıyorum öncelikle kendinizi geliştiriniz mühendis diploması olupta hiç bir şeyden anlamayanınız var özel sektörde de genç arkadaşlarımız havasından geçilmiyor istisnalar çok az.. lise mezunu olup kendini geliştirmiş olanı tercih ederiz bizler..

 33. Ben bir çok konuya katılıyorum. 95 EEM mezunu bir mühendisim. Yıllarca tecrübe edinmek için hem elektrik, hem elektronik dallarında uğraş verdim. Yazılımımızın iyi olduğunu söylüyor kardeşimiz, şimdi haklı olabilirsiniz. Ama o yıllarda yeteri kadar ekipman yoktu(pc vb.) ve yazılımı ancak defterlerimize yazıyorduk.yani uygulama yoktu. ama kart tasarımları ve uygulamalarda iyiydik. Ben elektriğe yönelmeyi tercih ettim. Ama ilave dersler almadığımız için tam olarak elektrik mühendisi de olamadık. Fakat bir mühendis olarak çalıştık. o zamanlar bu ek dersler hakkında bilgi sahibi pek insan yoktu ki İnternet’in henüz yerleşmeye başladığı zamanlardı. Bana sorarsanız bu bölüm hayatımın en güzel seçimiydi. Aslında kendinizi yetiştirebilirseniz tam ÜÇ mühendis ediyorsunuz. Bu da bir ayrıcalıktır.Bu ülkede işe yaramaz ama diye düşünebilirsiniz ama dünyada söz sahibi bir mühendislik dalıdır. Her şeyden önemlisi mesleğinizi sevmelisiniz. EMO’ya üye olmak için kırk dereden su getirseniz de onlardan üstün olduğunuzu unutmayın! Çünkü hem elektrik hemde elektronik hatta bilgisayar mühendisinin işlerini yapıyorsunuz ve alt yapınız mükemmel!

 34. ben makine okuyorm 7. senem okul bitince ne yapcam? şimdi boştayım bişe yapmıyorum, mezun olsamda aynısı olcak okul mokul hikaye hayat boş p*mpala coş :)

 35. Bu konularda genelleme yapmak bence mümkün değil bu yazıda makina müh.lerinin iş bulamadığından düşük maaşla çalıştıklarından bahsediliyor bu tamamen yanlış bende makina müh.disiyim ve çevremdeki 2yıllık mezun mak.müh. büyük bir çoğunluğu 2000-4000lira arasında maaşla çalışıyor bunların içerisinde sizin Türkiye’de olmadığından bahsettiğiniz ar-ge’de çalışan arkadaşlarımda var.

  Mühendislik seçecek arkadaşları yanlış yönlendirmeyin başarısız olan mühendislerden bahsederken başarılı olan kendini geliştirmişlerdende bahsedin seçecek konumda olanlar ona göre karar versinler. Mühendislik düşünen arkadaşlara benim önerim yarı veya tamamen ingilizce eğitim veren bir okul tercih etmeleridir.

 36. Bunların hepsi fasa fiso.Bilkent li yada ODTÜ lü olmadan da iş sahibi olanlar var. Sen okuduğun bölüme canı gönülden bağlı ol yapacağın işi sev kendini işine göre geliştir paraya da çok bağlı kalma çevredekilerin lafına çok kulak asma kendince yoluna bak MÜHENDİS kardeşim herşey olacağına varır yiycek ekmeğin nerdeyse elbet karşına çıkacaktır…

 37. Ben bu sene üniversiteye başlıycam ve ingilizce makine mühendisliği okuycam.Ama çevremden biri iyi diyosa diğeri kötü olduğunu iş bulamayacağımı falan söylüyo. Sizce bunlar yerinde şeyler mi yoksa kafaya takılmıycak boş laflar mı?

  • Makine mühendisi olarak;Plc-otomasyon-scada sistemleri alanı gibi elektrik elektronik alanıyla makinanın ortak alanı sayılan güncel bir alanda çalışmak güzel olsa da çalışma saatler fazla bulduğum haftalık 50-55 saati bile geçiyor bazen..ek ücretsiz mesailer…düşük maaşlar:(
   Elektrik ve makinanın yine ortak alanı sayılabilecek enerji sistemleri alanında çalışmanın da güzel olabileceğini bilin..ki bu alandaki iş alanları genelde avrupa yakasında..ve girmek kolay olmuyor nitelikli olsanızda…
   Elektrik mühendisleri,biraz daha prestijli sanki piyasa da…en azından 1500 tl alıyorlar piyasaya girşte (2010 mezunu yükseklisans mezunu kızarkadaştan biliyorum.)…kötünün iyisi…ingilizceniz varsa avantaj tabi ama…her zaman kullanma imkanı olmuyor…kolay gelsin herkese….

 38. Hacı abi tamam iyi dedin de. Kafi gelmedi nasıl olurda kimya ve cevre müh. gibi bölümlerden mezun olup kolay is bulunur? işin bu kısmı önemli.. Sen islevini söylüyorsun sadece

 39. 700-1200 kısmına katılmıyorum. 1200 e mühendislik yapmayalım arkadaşlar. hiçbir mesleği küçümsemiyorum yanlış anlaşılmasın ama çaycı değiliz

  • 1200 tl ye istanbulda anadolu yakasında gayette çalışılıyor..maalesef…2008-2009 dönemi orta halli bir üniversiteden(ne vasat diyebileceğim ne de çok iyi diyebileceğim)mezun bir bayan makine mühendisi olarak özellikle….:( plc-otomasyon-scada sistemleri alanında ve de:((((((((( elektrik elektronik alanıyla makinanın ortak alanı sayılan güncel bir alanda çalışmak güzel olsa da(elektrik ve makinanın yine ortak alanı sayılabilecek enerji sistemleri alanında çalışmanın da güzel olabileceği gibi..ki bu alandaki iş alanları genelde avrupa yakasında..ve girmek kolay olmuyor nitelikli olsanızda…) çalışma saatler fazla bulduğum haftalık 50-55 saati bile geçiyor bazen..ek ücretsiz mesailer…düşük maaşlar:((Elektrik mühendisleri,biraz daha prestijli sanki…en azından 1500 tl alıyorlar(2010 mezunu kızarkadaştan biliyorum.)…kötünün iyisi…en güzeli teknik öğretmen olmak…makina öğretmenleri,elektrik öğretmenleri çok rahat ediyor devlette..bayan olarak özellikle…haftada 40 saat derse de 2400 tl maaş alıyorlar..elektrik öğretmenliği mezunu arkadaşlardan biliyorum….piyasa hikaye…ingilizceniz varsa avantaj tabi ama…her zaman kullanma imkanı olmuyor…kolay gelsin herkese….

 40. bende 2009 mezunu bir makina müh olarak 2 yıllık satış teknik ve saha mühendisliği yaptıktan sonra sırf MÜHENDİSLİK kavramının kargaşası ve TÜRKİYEde içi boş bir meslek olmasından ileri gelerek kendini ENGLISH öğrenme sevdasıyla yurtdışına atıp başına türlü türlü sıkıntılar gelen bir arkadaşım. sözüm ona dderleme ve kendi görüşlerini sunan arkadaşın yazdığı yazılar şöle bi baktığım 10 20 tane deneme arasında en iyisi. demem odur ki Türkiyede bir meslek seçeceksen ne kadar maaş alıyomuş iş imkanı varmıymış ölemiymiş bölemiymiş diye bakmak bizi bu hale getirmiş zaten…

  kimsenin kendine özgüveni yok, olanada mani olmak için elimizden geleni yapıyoruz.

  aslında olması gereken şey şu: SEN NE OLMAK İSTİYOSUN ? NASIL BİR KARAKTERİN VAR? NE TARZ İŞLERDE ÇALIŞMAK İSTİYORSUN ?

  thats it..

  eğer bi insan çalıştığı işe giderken gülümseyerek gidebiliyorsa, o işi sevebiliyorsa istediği parayıda kazanır istediği kariyeride yakalar mutlu bi şekilde ölür de. ama sırf mühendis olup iyi para kazanayım diye mühendis olmuş birinin çok mutlu olduğunu yada olacağını ben pek sanmıyorum.

  herkese saygılar.
  best regards.

 41. Konuyu açan arkadaşın yazdıklarına katılıyorum. Ben de 2009 mezunu bir eem yim. Türkiyede inşaat sektörü dışında, mühendislik anlamında doğru dürüst hemen hiç bir şey yok denebilir. (Abarttığımı düşüneceksiniz, ancak yaşadıkça anlarsınız ) Okurken herşey tozpembe gözükse de gördüğünüz, sizi onca yoran şeylerin gerçek hayatta pek de işinize yaramadığına tanık olacaksınız. Üstelik bu akademik eğitim formatı sizi o kadar yoracak ki gerçek hayata katıldığınızda hemen hiç birşey bilmiyor olmanın durumu, patronların, teknik çalışanların size yaklaşımı, okuduğunuza pişman bile edebilir. Üstelik bunları iş bulabilirseniz yaşayacaksınız.

 42. Bunu yazanın hiçbişeyden haberi yok.forum sitelerinden derlediği bilgileri buraya yapıştırmış.eem bölümü için öyle bir bölüm yok demiş.lan dünyadan haberiniz yok sana ilk aklıma gelen örnek buyrun: eee.manchester.ac.uk/
  ağzı olan konuşuyor arkadaş

 43. bunu yazan kişi tam saçmalamış basbaya bölümümüzü kötülüyor arkadaşım sen hangi devirde yaşıyosun bilgisayar mühendisi maaşlarına 700 ve 1500 arası diyon ben birinci sınıf öğrencisiyim tatillerde garsonluk yhaptığım lokantalarda aylık 1.200 alıyom be saçmalama ve boş konuşma bence

 44. ben bir makine mühendisi olarak makine müh ile yazdıkların tamamen kulaktan dolma beyefendi.piyasaya inip bi araştırdığınızda ne kadar çok makine müh arandğını göreceksiniz.bu tip yazılarla mesleğin genç adaylarını ve seçecek kişileri yanlış yönlendirmeyin lütfen.

  • Cevdet Bey, Yazdıklarımı dikkatli okuduğunuzda özel sektör için makine mühendisi ihtiyacı olmadığını söylemediğimi siz de göreceksiniz.Sadece Türkiye’deki makine sanayinin,mühendislerin üretime katkı sağlayacak fikirler üretmediğini,projelerle yeni oluşumlara katkı yapamadıklarını belirtmeye çalıştım.Çok fazla makine mühendisi alımı olduğu gibi çok fazla da kalifiyeli eleman alımı var piyasada.Ve bu seçimler titizlikle yapılıyor.Hiçbir zaman genç arkadaşları yanlış yönlendirmeyi düşünmedim,bilakis onların yanlış fikirlerle meslek seçimi yapmalarını engellemeye çalıştım.Saygılar

 45. furkan şenses

  Cevapla

  16 Kasım 2010

  ee inşaat mühendisliği ile ilgili bir şey yok mu :S

Bir cevap yazın

Doğrulama Kodu (Aşağıdaki işlemin doğruluğunu sağlayınız) *