Aslında hiçbir bağıntı kuramadığımız olayları yaşama günleri geldi… Ne hikmettir bir türlü anlayamadığımız Ramazan ve patlayıcı birleşkesi… Her Ramazan aynı görüntüler ve sesler… Savaş alanına dönüyor resmen şehir. Öyleki bir noktadan sonra artık silahlı çatışma bile olsa torpil, maytap veya benzeri patlayıcılar yine sahnede diyeceğiz. Yasaklanmasına rağmen satışlara ve kullanımına bir türlü engel olunamıyor. Üstelik internette küçük bir araştırma yaparsanız bunu internet üzerinden satan siteler bile mevcut hemde oyuncak! kategorisinde…

Sanırım şiddete aşırı meyilli bir toplumuz. Özellikle bayanlara karşı resmen bir silah olmuş hatta bir çeşit füzenin adına kız kaçıran bile denmiş. O patlayıcıyla muhatap olan bayanın çaresizliği yada bağırıp çağırması bunu kullanan gençlerin hoşuna gidiyor. Gittikçe sadist bir toplum oluyoruz. Ya kontroller düzgün yapılmıyor ya yasak kimsenin umrunda değil buna nasıl dur denir orası tartışıla dursun hala çocuklar, gençler hatta orta yaş insanlar bile bu patlayıcılar yüzünden yaralanıyor.

Herkese torpilsiz, maytapsız, kız kaçıransız Ramazan günleri diliyorum!!…

dr.hannibal
Atauniv.com

1 yorum var “Maytap, Torpil, Kız Kaçıran ve Ramazan”

Yorum Yaz
 1. Biz çocukluğumuzda evlerin balkonuna torpil atardık…

  Büyüklerimiz içerede teravih namazı kılarken biz onların aykabılarını patlatmakla meşgul oldurduk:) Tabi ozamanlar demokrasii henüz sağ cenahta icat edilmemişti; ayıp ve günahı biliridk sadece;o da işimize gelirse tabi :) Kadınlardan başka gıcık gitiğimiz ailelleri rahatsız etmek ve itikam almak çin yapardık bunu.Bazen dört beş tane torpili biraraya getirp bağlar sonra çöp kovasına atardık.Bundan hareketle teröristler ses bombasını icat ettiler sanırım:) Kızkaçıranlar basit gelirdi bize, çünkü torpile nazaran iki kat ucuzdu.Bir arayış nihayetinde kızkaçıran dan torpil yapmayı icat etmiştik.Çatı antenlerinin içi boş alimiyyum parçalarını söker 10 cm büyüklüğünde büker koparırdık.Hatırlarsanız onların içi boştur. Kopardığımız parçanın bir ucunu çekiçle döver kapatır ;sonra o parçanın tam ortasına bir fitil yerleştirmek için çivi yardımıyla bir delik açardık.En sonunda da üç-beş kızkaçıran tozunu hazırladığımız alimiyyum boru içine boşaltır sonra diğer ucuda kapatıp ortaya fitili yereştirdikten sonra doğru boş bir inşaata.Bulduğumuz tuğlanın tam ortasına hazırladığımız düzeneği yerleştirir; fitili ateşler saklanırdık.Tuğla paramparça olurdu:)Sanırım bu düzeneğin içine bir kaç vida ve metal parçacıklar koymak suretiyle parça tesirli bombayı icat etiler:)

  Televizyonlarda hep eski ramazan eğlencelerinden bahsedilir ama ben hatırlamıyorum,söylenir gider, efsaneleşmiştir.Ramazan akşamlarında şehir meydanlarında belediyelerin düzenlemiş olduğu eğlenceler tertip ederek,Klasik Türk Müziği dinletileri eşiliğinde geleneksel yaşamı canlandırarak belki biraz daha şiddete meyilli tarafımızı yontabiliriz ama maalesef birkaç büyük şehir dışında Anadolu da bu tür ramazan etkinliklerine cami sohbetleri dışında yer verilmiyor.
  Bu patlayıcı muzipliğinin neden ramazan akşamlarında yapıldığının bir başka caçıklamasıda yine aslında kendi kültürümüzde gizlidir.Anadoluda yetişen çocukların akşam ezanı okunduktan sonra evde olması geleneği eskisi kadar yaygın olmasada hala devam eder. Genelde orta ve üst kültür seviyesinde ailelerin çocukları böyle yetişiştirilir.İşte bu yetişme düzeninde tüm çocuklar için ramazan gerçekten 11 ayın sultanıdır.Akşamları dışarı çıkmanın en haklı gerekçesi ise teravih namazlarıdır.Tabi onlarca mahalleli çocuk bir anda bir araya toplanırsa böyle istenmeyen olayları da beraberinde getirebiliyor…

  AMA!

  Bazen çocuklara kızılmamalı diye düşünüyorum…
  Bu ülkede ekonomik şartlar ve anlayışsız aileler yüzüden KIZ KAÇIRAN gençlerde var;
  Kızların desiberi yüksek çığlıklıların duymak için icat edilen KIZKAÇIRANlar da var!
  Müslümanın müslümana TORPİL yapmasını izan ve idrakleinde halelleştirip hiç patlatılamayan TORPİLlerde var;
  Patlayan TORPİL in sesinden içindeki kini küfürle dışarı atan efendi görünen riyakarları tanımakta var!
  Kendimize bakmadan utanmazca, yaşlılarla o engin tecrübelerle geçtiğimiz MAYTAPlarda var;
  Hiç uçağa binmemiş çocukların MAYTAP uçurarak bu heyecanı bi nebzede olsun yaşaması da var…

  Görüldüğü üzere, denge üzerine kurulu evrende herşeyin makul bir açıklması var; KPSS dışında:)

Bir cevap yazın

Doğrulama Kodu (Aşağıdaki işlemin doğruluğunu sağlayınız) *