Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Orbak, kapalı mekanlarda sigara içme yasağının ardından sigarayı bırakan çok sayıda kişinin diş temizliği yaptırmak için başvuruda bulunduğunu söyledi.

Prof. Dr. Recep Orbak,  sigarının özellikle diş etlerine zarar verdiği ayrıca dişlerin renginde değişime neden olduğunu belirtti.

19 Mayısta uygulamaya başlanan sigara yasağı sonrası fakülte kliniklerinde diş taşı temizliği yaptırmak isteyenlerin sayısının arttığını ifade eden Prof. Dr. Orbak, şu bilgileri verdi:

“Sigara bırakan kişi yılların tiryakiliğinin neden olduğu sarı renge dönüşen dişlerini temizleterek rahatlıyor. Fakültemize gelen kişiler ‘zaten sigarayı bıraktım dişlerimi de temizleteyim de kurtulayım’ diye konuşarak yıllarıdır ihmal ettikleri ağız ve diş sağlıklarına da özen göstermeye başlayacaklarını söylüyor. Sigaradan uzaklaşma ağız ve diş bakımına olan ilgiyi artırıyor.”

DİŞ TEMİZLİĞİNDE ESTETİK KAYGI

Son yıllarda ağız ve diş sağlığına olan ilginin arttığını ifade eden Prof. Dr. Orbak, özellikle estetik kaygıyla daha beyaz dişlere sahip olmak isteyenlerin diş sağlığına önem verdiklerini ve diş taşı temizliklerini yaptırdığını söyledi.

Estetik kaygıyla dişlerini temizletenlerin arasında kadınların ilk sırada yer aldığını vurgulayan Orbak, “Diş taşı temizliği yaptıranlar arasında üst gelir grubu erkeklerde bulunmakta. Ama yasak sonrası her gelir grubundan insan diş taşı temizliği için fakültemize gelmeye başladı” dedi.

DÜNYA STANDARTLARINDAN GERİYİZ

İnsan sağlığı için ağız ve diş sağlığının birincil derecede önemi olduğuna işaret eden Orbak, “Ağız ve diş sağlığına gerekli önem verilmemesi özellikle mide ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına neden olabilir” uyarısında bulundu.

Türkiye’nin ağız ve diş sağılığı açısından dünya standartlarının gerisinde olduğunu vurgulayan Orbak, şunları söyledi:

“Ülkemizde ağız ve sağlığına verilen önem giderek artmasına rağmen bu konuda birçok ülkeden geriyiz. İnsanımızın bu konunun önemini kavranması için eğitim çalışmalarına önem vermeliyiz. Özellikle ilköğretim okullarında ağız ve diş sağlığı konusunda ders olmalı ve bu konuda bilinçli nesiller yetiştirmeliyiz.”

1 yorum var “Sigara yasağı dişe bakımı arttırdı”

Yorum Yaz
  1. Tamamen SAÇMA bir yasak olduğunu düşünüyorum. Peki herkesin bir hakkı var; sigara tiryakilerinin de bir hakkı yok mu? Üniversite kampüsünde sigara içenler için ayrı bir bölüm yapmışlardı ve kantinin içinde camdan bir bölümdü. Sanki sigara içenleri SERGİLEMEK için yaptıkalrı bir UZAYLI SERGİLEME ALANI. Sırf bu yüzden ben ve bir çok tiryakinin oyunu kaybedecektir bu yasatı çıkaranlar.

    Elbetteki sigarayı savunmuyorum. Zararlarını ise içen herkes biliyor. Ama bunu yasakla, dayatmacılıkla yapmak, sadece özgürlükleri kısıtlamaktır. Bunun yerine bir düzenleme yap. Uçaklarda oldugu gibi, sigara içenler için ayrı otobüs firmaları, lokantalar ve eğlence mekanları kur ki, sadece sigara içenler girsin. Bunu yapmıyosan, bizim de özgürlüğümüzü savunamıyorsan, çıkıp da ortaya özgürlük savaşçısı kesilme ey iktidar.

Bir cevap yazın