BALIKESİR’in Savaştepe İlçesi’nde, ailesinin içinde bulunduğu zor koşullara ve dershaneye gidememesine karşın Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) Türkçe Sözel’de Türkiye birincisi olan Menekşe Okyay için hayırseverlerin yanısıra eğitim kuruluşları ve üniversiteler de harekete geçti. Birçok üniversite Menekşe Okyay’a ulaşarak, cazip teklifler sundu. Ancak teklifleri kabul etmeyen Menekşe, “Gözleri görmeyen ve tedavi gören annemi bırakıp gidemem. Balıkesir Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne girmek istiyorum. Bu kararım kesindir ve kesinlikle vazgeçmeyi düşünmüyorum” dedi.

Boğaziçi Üniversitesi Mezunları Derneği (BÜMED) yönetiminde görev yapan, Tchibo Finans Direktörü Umut Şenol, Menekşe’ye çağrı yaptı. Şenol, Boğaziçi Üniversitesi’ni tercih etmesi halinde, Menekşe’ye destek olup, burs olanağı yaratabileceklerini söyledi.

Boğaziçi dışında diğer üniversitelerden de teklifler geldiğini açıklayan Menekşe Okyay, “Çanakkale Üniversitesi, TOBB, Süleyman Şah, Koç, ODTÜ, Fatih üniversitelerinden de cazip teklifler geldi. Bazı üniversitelerde ilçe milli eğitim müdürlüğü ile temasa geçmiş. Hepsine teşekkür ediyorum. Ancak bu teklifleri kabul edemem. Gözleri görmeyen ve tedavi gören annemi bırakıp gidemem. Balıkesir Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne girmek istiyorum. Bu kararım kesindir ve kesinlikle vazgeçmeyi düşünmüyorum” dedi.

Savaştepe Kaymakamı Mustafa Çakır da “Kardeşimiz Balıkesir’de Necatibey Eğitim Fakültesi’nde öğrenimini sürdürmek istiyor. Annesinden ayrılmak istemiyor” diye konuştu.

BAÇEV VE TEV BURS VERECEK
Balıkesir Çağdaş Eğitim Vakfı (BAÇEV) Başkanı Behiç İstanbulluoğlu, Menekşe Okyay’ın başarısıyla gururlandıklarını, genç kızı ve ailesiyle görüştüklerini, üniversite eğitiminde vakıf olarak Menekşe’ye burs vereceklerini söyledi.

Türk Eğitim Vakfı’nın (TEV) da Menekşe Okyay’a burs vermek için genel merkez düzeyinde devreye girdiği öğrenildi. Balıkesir’de 180 başarılı öğrenciye burs veren TEV’in Menekşe için de burs vermeyi planladığı ve öncelikle okulunun belli olmasını beklediği kaydedildi.

YARDIM ETMEK İSTEYENLER İÇİN YENİ HESAP
Ayrıca, Savaştepe Kaymakamlığı, Menekşe Okyay adına yeni bir hesap açtırdı. Ancak banka ve hesap numarasının basına ve kamuoyuna açıklanmayacağı bildirildi. Kaymakam Mustafa Çakır, “Yardım yapmak isteyenler Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Koyuncu ile görüşerek, yardımlarını yapabilecek” dedi. Burs vermek, yardımcı olmak, bilgi almak isteyenler Koyuncu’ya 0 266 552 14 75 ve 0 505 588 46 46 no’lu telefonlardan ulaşabilecek.

“HALİMİZDEN MEMNUNUZ”
Baba Osman Okyay ise şöyle konuştu: “Amacım, kızımı okutup eşimi tedavi ettirmek. Balıkesir’de mütevazi bir şekilde yaşamak istiyorum. Evimiz çok küçük. Hasta eşimle birlikte başka oda olmadığı için mutfakta yatıyoruz. Eşyamız da yok. Kızım sınava evde hazırlandı. Yine de halimizden memnunuz, lüks eşyalara alışmadık, kullanmıyoruz da.” Şeker hastası olan ve bir gözü görmeyen ev hanımı Naciye Okyay ise kızının başarısından dolayı gururlu ve mutlu olduğunu dile getirerek, kendilerine yardım eden ve etmeye çalışan herkese teşekkür etti. milliyet

2 yorum var “LYS’de Birinci Oldu Ama Zorunlu Tercih Yapıyor”

Yorum Yaz
  1. yok böle bir rol daha yaaa.. tamamen hepsi rol. babanın batıklarını temizlemek için tasarlanmış bir oyun. yazıklar olsun. çocuğun başarısı ayrı, ama burda esas oyun baba tarafından oynanıyor. baba sa ayaklarına yatıyor. ama çok uyanık bir adam..

  2. Utandım.Helal olsun

Bir cevap yazın

Doğrulama Kodu (Aşağıdaki işlemin doğruluğunu sağlayınız) *