9 Kas 2016

Francis Hutcheson ve Ahlâk...

Yrd.Doç.Dr. Kemal Bakır’ın yeni kitabı “Francis Hutcheson ve Ahlâk Duyusu Teorisi” DoğuBatı yayınlarından çıktı. Kitabın tanıtım bülteni: İskoç Aydınlanması’nın »

Devamı
29 Haz 2015

Lûgatçe-i Felsefe | Felsef...

Lûgatçe-i Felsefe Felsefe Terimleri Sözlüğü İsmail Fenni Ertuğrul Arka kapak yazısı… “(…) Felsefeye ilişkin Arapça ve Fransızca bazı eserleri »

Devamı
29 Haz 2015

Muhtasar Felsefe

Muhtasar Felsefe Baha Tevfik Arka kapak yazısı… “Mekteplere mahsus muhtasar bir felsefe kitabı yazmak mecburiyetinde kaldığım zaman cidden büyük ve güç »

Devamı
29 Haz 2015

Edebiyat Felsefesi ve Şair...

Felsefe-i Edebiyât ve Şâ’ir Celîs Edebiyat Felsefesi ve Şair Celis Baha Tevfik Arka kapak yazısı… “Esasen felsefe de edebiyattan ayrı bir şey değildir. »

Devamı
29 Haz 2015

Dilmestî-i Mevlânâ ve Gazâ...

Dilmestî-i Mevlânâ ve Gazâlî’de Ma’rifetullah, Rubâ’iyyât-ı Gazâlî, Orfî’de Şi’r ve İrfân Mevlânâ’nın Gönül Sarhoşluğu »

Devamı
29 Haz 2015

Hikmet-i Târîh | Tarih Fel...

Hikmet-i Târîh | Tarih Felsefesi Ahmed Vefik Paşa Arka kapak yazısı… “Görünür âlemde zuhura gelmiş olup, geçen günlerin tecrübesiyle öğrenilen hadiselerin »

Devamı
29 Haz 2015

Mâdde ve Kuvvet (Kraft und...

Mâdde ve Kuvvet (Kraft und Stoff) Louis Büchner Baha Tevfik – Ahmed Nebil Arka kapak yazısı… “Madde ve Kuvvet’in okuruna şu hususu şimdiden haber »

Devamı
29 Haz 2015

Dârülfünun Felsefe Ders No...

Dârülfünun Felsefe Ders Notları Rıza Tevfik Arka kapak yazısı… “Ben itiraf ediyorum ki, Türklerde Nakşî-i Akkirmânî’nin bir şiirini misal olarak »

Devamı
29 Haz 2015

Fünûn ve Felsefe ve Felsef...

Fünûn ve Felsefe ve Felsefe Sânihâları Bilimler ve Felsefe ve Felsefe Değinileri Abdullah Cevdet “Kardeşim, Cenevre’ye dün ulaştım. Bavulumdan bazı »

Devamı
2 Ağu 2010

Seslenirken Sislenmek San...

Sancak Karaavcı’nın ilk kitabı. Aktif Yayınevi’nden 156 sayfa olarak çıkan bu kitap dini-felsefik olarak sınıflandırılabilir. Sancak Karaavcı’nın »

Devamı