Doğu Anadolu Tarımsal Üreticiler ve Besiciler Birliği (DATÜBB) tarafından yürütülen “Ufuk Organik Süt” projesinin uygulanmasına başlandı.

Doğu Anadolu Tarımsal Üreticiler ve Besiciler Birliği (DATÜBB) tarafından yürütülen “Ufuk Organik Süt” projesinin uygulanmasına başlandı. Proje çerçevesinde yapılacak olan süt alımları için çiftçi kayıtlarına başlandığı öğrenilirken, çalışmaya dahil edilecek olan süt sığırları için pasaport şartı getiriliyor. Doğu Anadolu Tarımsal Üreticiler ve Besiciler Birliği (DATÜBB) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Ilıcalı, Türkiye’de ilk kez Erzurum’da uygulanacak projeyle ilgili olarak bilgiler verdi. “Ufuk Organik Süt” isimli projenin, tamamen doğal yollardan beslenen süt sığırlarıyla uygulanacağını belirten Nazmi Ilıcalı, “Mayıs ayı itibariyle süt alımlarını gerçekleştireceğimiz çiftçilerin kayıt işlemlerine başladık. Şu ana kadar 300 çiftçi, projeye dahil olabilmek için başvuruda bulundu.” dedi. Projeye dahil edilebilmek için çiftçilerde birtakım şartlar aradıklarına dikkati çeken Ilıcalı, sütü satın alınacak olan süt sığırlarının, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan pasaportu bulunup bulunmadığının, aradıkları ilk şart olduğunu dile getirdi.

PROJEYE DAHİL EDİLECEK OLAN SÜT SIĞIRLARI, SAĞLIK TARAMASINDAN GEÇİRİLECEK

Çiftçilerin söz konusu pasaportlarla birlikte, süt sığırlarına ait Brucella ve Tüberküloz test sonuçlarını da birlikte getirdiklerini anlatan Nazmi Ilıcalı, kayıt işlemlerinin sona ermesinin ardından, anlaşmaya varılan çiftçilerin süt sığırlarının sağlık taramasından geçirileceğini belirtti. Kayıtların bu ay sonuna kadar süreceğini bildiren Doğu Anadolu Tarımsal Üreticiler ve Besiciler Birliği Başkanı Nazmi Ilıcalı, “Satın alınan sütlerden tamamen organik yoğurt ve peynir üretimi yapacağız. Bu ürünleri de, anlaştığımız firmalara satacağız. Bundan çiftçimiz de kazanacak, insanımız da kazanacak.” dedi. Yaptıkları bu işle, mandıracıların işlerine engel olacakları yönünde çeşitli söylentiler bulunduğuna vurgu yapan Nazmi Ilıcalı, “Bizim bu projeyle mandıracıların işine engel olmak gibi bir durumumuz olmadığı gibi, öyle bir niyetimiz de yok. Biz sadece organik üretim yapacağız.” şeklinde konuştu.

PROJE İLK KEZ ERZURUM’DA UYGULANIYOR

Doğu Anadolu Tarımsal Üreticiler ve Besiciler Birliği (DATÜBB) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Ilıcalı, Türkiye’de ilk kez Erzurum’da uygulanacak projeyle ilgili olarak bilgiler verdi. “Ufuk Organik Süt” isimli projenin, tamamen doğal yollardan beslenen süt sığırlarıyla uygulanacağını belirten Nazmi Ilıcalı, “Mayıs ayı itibariyle süt alımlarını gerçekleştireceğimiz çiftçilerin kayıt işlemlerine başladık. Şu ana kadar 300 çiftçi, projeye dahil olabilmek için başvuruda bulundu.” dedi. Projeye dahil edilebilmek için çiftçilerde birtakım şartlar aradıklarına dikkati çeken Ilıcalı, sütü satın alınacak olan süt sığırlarının, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan pasaportu bulunup bulunmadığının, aradıkları ilk şart olduğunu dile getirdi.


Bir cevap yazın