buz-hokeyiTürkiye Üniversite Sporları Federasyonu tarafından organize edilen ve ilk kez gerçekleştirilen Türkiye Üniversiteler Buz Hokeyi Şampiyonası Erzurum’da Yenişehir’deki Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Buz Hokeyi Salonunda devam ediyor. 14 Mayıs’ta başlayan Buz Hokeyi Şampoyanası 18 Mayıs’ta sona erecek. Şampiyonada erkeklerde ve bayanlarda Ankara, Gazi, Atatürk, ODTÜ, Bilkent ve Kocaeli Üniversiteleri takımları yarışmaya devam ediyor. Turnuva sonunda ilk üç dereceyi alan takımlara ödülleri Üniversite Sporları Federasyonu tarafından verilecek.

Buz Hokeyini ne kadar biliyoruz?

Ülkemizde son yıllarda gelişmeye başlayanBuz Hokeyi sporu kurallarını ne kadar biliyoruz? Sizin için araştırdık. İşte buz hokeyi kuralları: Uluslar arası Buz Hokeyi ( IIHF ) oyun kurallarına göre bu hokeyi maçları 3 devre olarak ( 20′ X 3 ), yapılıyor, ısınma süresi ve devre arası 10 dakika olarak gerçekleşiyor. Turnuvaya katılan takımlar, en az 6 ve en fazla 20 sporcudan oluşabiliyor. Takımlar, müsabakaya başlayabilmek için IIHF kurallarına uygun malzemeyle 5 oyuncu+1 kaleciyle maç saatinde buzda hazır olmaları gerekiyor. Bu hokeyi takımlarında oyuncu olarak yer almak için Üniversite Sporları Federasyonu talimatnamelerine uygun lisans çıkarılması zorunlu. Lisansı olmayan sporcular müsabakalara katılamıyor. Oyuncular kask, eldiven, omuzluk, dizlik, dirseklik ve buz hokeyi şortu giyiyor. Ayrıca kask, forma ve çorap tüm takımda aynı renkte olmak zorunda. Sadece kalecinin kaskı farklı renk ve şekilde olabiliyor. Kask vizörü, tam yüz koruması ve boyunluk malzemeleri IIHF kurallarına göre uygulanıyor. Formalarda kol ve sırttaki numaralar 1 den 99′ a kadar verilebiliyor ve her numarayı ancak bir sporcu kullanabiliyor. Numaralar 1.2.3…..97.98.99 şeklinde yazılıyor. Sporcular isterlerse sırtlarına adlarını veya soyadlarını yahut lakaplarını numaralarının üzerine yazdırabiliyor. Müsabakalarda özel bir anlaşma yoksa ev sahibi takım açık renk (ilk takım), konuk takım ise koyu renkli forma giymek zorunda.

1 yorum var “Türkiye Üniversiteler Buz Hokeyi Şampiyonası Erzurum’da devam ediyor”

Yorum Yaz
  1. uğur aydınlı

    Cevapla

    09 Mayıs 2012

    Organizasyonu Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Başkanlığı tarafından yapılan şampiyonaya basın ve medyanın ilgisizliği dikkat çekti. Görevli 10 polis memuru dışında hiçbir seyircinin bulunmayışı, medyanın spor üzerindeki etkisini ve halkı spora yönlendirmedeki önemini bir kez daha ortaya çıkardı. Onlarca üniversite yüzlerce sporcu ile sessiz sedasız şampiyona devam ediyor.

Bir cevap yazın

Doğrulama Kodu (Aşağıdaki işlemin doğruluğunu sağlayınız) *