PORTEKİZ’DE ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ GÜNLERİ
Universidade de Trás-os-Montes e Alto Douro, Vila Real, Portugal
Department of Forest & Landscape
ERASMUS Programı Etkinlikleri
Doç. Dr. Faris KARAHAN

Atatürk Üniversitesi 2008-2009 Öğretim Yılı ERASMUS Öğretim Üyesi Ders Verme Hareketliliği kapsmaında Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Faris KARAHAN 19-30 Eylül tarihlerinde Universidade de Trás-os-Montes e Alto Douro, Vila Real, Portekiz’de DEPARTMENT OF FOREST & LANDSCAPE’de Erzurum ve Atatürk Üniversitesi’ni tanıtan bir dizi sunumlar ve bir adet fotoğraf sergisi gerçekleştirdi.
Bu program kapsamında ilk önce Assist. Prof. Dr. Frederico Meireles ile birlikte sonbahar döneminin ilk peyzaj tasarım projesi dersi verildi ve bu ders kapsamında Vila Real’de revizyonu yapılacak bir kent parkının sörvey çalışması Portekizli ve ERASMUS kapsamında orada bulunan öğrencilere yaptırıldı.
İkinci aşamada, daha önce Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığı’nın Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Komisyonu destekli TR 0305.02/LDI/024 referans numaralı “Gökyüzüne En Yakın Bitkiler: Alpin Çiçekler” ve yine Avrupa Komisyonu destekli ve Atatürk Üniversitesi’nin koordinasyonu ile Tortum Ziraat Odası’nca yürütülmüş TR 0305.02/LDI/024 referans numaralı “Tortum Şelalesi ve Erzurum-Tortum Şelalesi Karayolu Koridorunun Tanıtımı” projeleri hakkında birer sunum gerçekleştirildi. Bu iki sunumla ekoturizm perspektifi ile bölgemiz, Erzurum’u çevreleyen Palandöken, Dumlu ve Kargapazarı dağlarının florasına ait alpin çiçekler ve manzaralar ve Çoruh havzası içerisinde Tortum Şelalesi ve yol koridoru fotoğrafları eşliğinde tanıtılmış oldu. Programa katılan öğrenciler arasında daha önce Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nde 2008-2009 Bahar yarılında ERASMUS kapsamında eğitim almış iki öğrenci de bulunmaktaydı. Bruno ve Pedro isimli öğrenciler KARAHAN’ın sunumları sonrasında Türkiye ve Erzurum hakkında değerlendirmelerde bulundular. Sunuma katılan öğrencilere Doç. Dr. Faris KARAHAN tarafından “Gökyüzüne En Yakın Bitkiler: Alpin Çiçekler” kitabı ve kartpostalları hediye edildi.
Üçüncü aşamada ise, 2011 Üniversite Kış Olimpiyatları’nın tanıtımı amacı ile üniversitemiz tarafından hazırlatılmış bulunan tanıtım videosu katılımcılara gösterildi.

erasmus

Etkinliklerin son aşamasında ise, Doç. Dr. Faris KARAHAN Universidade de Trás-os-Montes e Alto Douro (UTAD), Department of Forest & Landscape’in koridorunda 101 alpin çiçek ve manzaradan oluşan “Gökyüzüne En Yakın Bitkiler: Alpin Çiçekler” başlıklı fotoğraf sergisi açtı. Sergi için Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Abdulkadir ÇİLTAŞ ise Türkçe, İngilizce ve Portekizce dillerinde birer poster tasarladı. UTAD’da gerçekleşen etkinliğe sonbahar döneminde Erasmus programı kapsamında bulunan Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü son sınıf öğrencisi Seda AYTAN da katıldı ve sergi hazırlıklarını asiste etti. Fotoğraf Sergisi ve sunumlara UTAD akademik personeli, peyzaj mimarlığı bölümünün Türk, Litvanyalı ve Polonyalı Erasmus öğrencileri ile Villa Real’de UTAD’ın diğer bölümlerde Erasmus kapsamında öğrenimlerine devam eden Türk öğrenciler katıldılar.
Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığı’nın TR 0305.02/LDI/001 Referans Nolu “Gökyüzüne En Yakın Bitkiler: Alpin Çiçekler” projesi ile ilgili sunum ve sergilere 15 Ekim 2009’da Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi, 16 Ekim 2009’da Mustafa Kemal Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde ve 25 Ekim’de Atatürk Üniversitesi Sanat Galerisi’nde devam edilecek.

Bir Cevap Yazın

Doğrulama Kodu (Aşağıdaki işlemin doğruluğunu sağlayınız) *