Bugün bir arkadaşımızın bize ulaştırdığı şikayeti sizlerle paylaşıyoruz.

Erzurum dışında ikamet eden arkadaşımızın her yıl aldığı bursu bu sene de alabilmesi için, bursu veren kurumun isteği doğrultusunda, bağlı olduğu fakültenin öğrenci işlerinden  “Öğrenci Belgesi” ve “Transkript” talebi tam bir yılan hikayesine dönmüş.

Arkadaşımız ilk önce öğrenci işlerine telefon açıyor. Telefon ya meşgul çalıyor yada hiç cevap verilmiyor. Birkaç gün böyle devam ettikten sonra faks çekip bu belgelerin gerekliliğini ve talebini yazıyor. Ve ne gariptir 1 hafta geçiyor ses seda yok. [Yarın (26.08.2011) bursunu yeniletebilmesi için kuruma başvuruda son günü] Sonra geçen yıl bir nevi haraç niyetine geçen Öğrenci Belgesi için 1TL, Transkript için 5 TLAtatürk Üniversitesi Üniversite Hizmetleri Destekleme ve Geliştirme Derneği” ne yardım yapılmadan öğrenci belgesi ve transkript alamadığını hatırlıyor ve bu derneğin! hesap numarasına bu meblağları yatırıyor.  Ama ne yaparsa yapsın bir muhatap bulupta görüşemiyor.

 

Şimdi gelelim kuru fasulyenin faydalarına:

1- Derneğe haraç usülü para neden toplanıyor. Adı üstünde dernek isteyen yardım yapar. Üstelik üniversitenin kendine ait bu derneğinin böyle bir yardım parasına neden ihtiyacı var ki “Döner Sermaye” denen paradan bir miktar ayrılması yeterli madem bu kadar faal! bu kadar iş yapabilen ve aslında var olan öğrencileri sömürmek için değil de faaliyet için kurulmuş bir dernek var ise. Bir de merak ettim bu derneğin başkanı kim acaba?!?

2- Öğrenci işleri bir çok fakültede problemli, öğrencilerin işleriyle uğraşan bir öğrenci işlerine hiç şahit olmadık. Hep öğrencinin işlerine taş koyan hiç yardım sever olmayan kişilerle dolup taşmış bir büro olmaktan öteye gidememiş. Bir tane faks çekmek çok mu zor ya?

Bir merakım daha var fakültesinin öğrenci işleriyle barışık yada öğrenci işlerini seven yada bunlar da bir yana ne seven ne de nefret eden bir öğrenci var mı üniversitemizde?!?

3- Bu arkadaşımızın bursu kesilse bunun hesabını kim verecek ? Yada çektiği bu stresten kim mesul? Bana kalırsa tüm yöneticiler…

4- Şimdi herhangi bir fakültenin önünde “Öğrenci Belgesi” ile “Transkript” için tezgah açsak ve tanıdık tanımadık işine yarayacak yaramayacak bir sürü arkadaşı toplasak bunlara bu 1 TL ve 5 TL’lik paketlerimizi öğrenci işlerinden almaları için göndersek bu paket satışlarımızdan komisyon alır mıyız?

 

2 yorum var “Öğrenci İşleri ve Dernek Parası!”

Yorum Yaz
 1. Mezun olmak için çıkış işlemlerimizi yaptırırken içine diplomamızı koyacağımız kıytırık bi dosya sattılar bize hem de zorla üstelik 20 tl ye..E doğal olarak sordum bu ne parası diye,dosya parasıymışmış….Dedim çok fazla değil mi yani bu dosya için,üstelik geçen sene mezun olan arkadaşlar bunu 10 tl ye aldılar,bu sene ne yani bu yüzde yüz zam..Ben öyle konuşunca görevli memur da sinirlendi
  -Ben ne yapayım yani,ben de emir kuluyum..hem yarın öbürgün siz de öğretmen olunca anlayacaksınız bunların ne olduğunu dedi..
  Vay be..Bu mesleği de ticarete bağladılarya vay halimize!!

 2. 4- Şimdi herhangi bir fakültenin önünde “Öğrenci Belgesi” ile “Transkript” için tezgah açsak ve tanıdık tanımadık işine yarayacak yaramayacak bir sürü arkadaşı toplasak bunlara bu 1 TL ve 5 TL’lik paketlerimizi öğrenci işlerinden almaları için göndersek bu paket satışlarımızdan komisyon alır mıyız?

  Bence alabiliriz.kar güdüldügüne göre bu işten bizede kar payı bırakabilirler sanırım.
  Kar güdüldügünden diyorum çünkü 1 tl yi anlayabilirim belki,oda belki ama 5tl ne oluyor ya? Daha komigi biz bu 5tl yi vermeye razı oluyoruz mecburiyeten ama malesef gene transkript alamıyoruz.Neden? transkript almaya gittigimizde sorulan sorular
  -Nereye vericeksin?
  -Neden alıyorsun?
  -Napıcan sen transkripti?
  Gibi degişik sorularla muhatap oluyoruz.Ya arkadaş belki babam istedi notlarıma bakacak sanane,hasbinAllah yaresulAllah ya

Bir cevap yazın

Doğrulama Kodu (Aşağıdaki işlemin doğruluğunu sağlayınız) *