İnsan özgürlük bilincine özgür olamama durumunda varır. İşte bu sebepledir ki genelde özgürlüğü elinden alınmış insanlar kendi varoluşlarını özgürlükle anlamlandırarak özgürlük aşığı olup çıkarlar. Tıpkı bir zamanlar Namık Kemal’in “Hürriyet Kasidesi”nde yazdığı gibi: “Ne efsunkâr imişsin ah ey didâr-ı hürriyet / Esîr-i aşkın olduk gerçi kurtulduk esâretten”.
Özgürlük bir tarafa, hele bir de esaret altındaki insana şiddet uygulanıyorsa, o zaman özgürlük, nefretle yoğrulmuş esaret zincirlerinden sızan kandan yükselen kırmızı bir gül gibi en yüce sevgili sıfatıyla hayallere taht kurar. Şimdi Doğu Türkistan’daki Türklerin durumu tam da böyledir. Esaret yetmezmişçesine bir de şiddet. Belki ölüm esaretten daha kolay gelir fakat iş ölmekle bitmiyor. Ölen kurtulur, ya kalanlar! Onlar sadece Namık Kemal gibi özgürlük için özgürlük aşığı değil, esaret ve şiddet altında özgürlük aşığı. Zaten o şartlar altında bir insanın âşık olabileceği tek şey de özgürlüktür. Bu sebeple özgürlük aşkının esareti bile güzeldir. Özgürlük aşkının esiri olmak özgürlüğe giden yolun esaret zincirlerini kırmak için gerekli gücü sağlar. Doğu Türkistan’daki kardeşlerimizin özgürlük aşkını ve şiddetsizlik özlemini bütün kalbimizle destekliyor, şiddet uygulayan bütün otoriteler gibi devlet terörü estiren Çin’i de şiddetle kınıyoruz. Şiddeti bertaraf etmek ve özgürlüğü kazanmak için başka bir seçenek kalmamışsa, şiddete karşı şiddet meşru olmakla kalmaz aynı zamanda haklıdır da. Bu haklı mücadelelerinde Türk dünyası olarak daima Doğu Türkistan’ın yanındayız.

Araştırma Görevlisi

Kemal BAKIR

çinin zulmünün basına yansımış kareleri… ( güncellendi 16.07.2009)

1 yorum var “Herşey Özgürlük İçin !”

Yorum Yaz
  1. “İnsan özgürlük bilincine özgür olamama durumunda varır.” Esareti bilmeyen hur olmanin anlamina asla vakif olamaz. Bizlere sunulmus hur dogma hakkinin sadece hukuk kitaplarinda yazdigini yakin zamanda soydaslarimizin tekrar yasamis oldugu sikintilari gordugumuz zaman anliyoruz.
    Insan siladan kopmadikca anlayamiyor Ahiskalilari. Bes vakit ezani duyamayinca anliyor Dogu Turkistanli soydaslarin izdirabini, Balkanlari, Trakyayi, Karabagi. Milli Mucadelenin somutlasmis manasi haline geliyor yasanan iztiraplar. Neden manda, himaye ve esarete karsi atalarimizin vermis oldugu mucadele bu kadar onemliydi, simdi daha iyi anliyor insan.
    Sayin Hocam; yazinizla bizlere ozgurluk ve ozgurluk ugruna mucadelenin kiymetini anlamamiza yardimci oldugunuz icin tesekkur ederim.
    Hersey ozgurluk icin!

Bir cevap yazın

Doğrulama Kodu (Aşağıdaki işlemin doğruluğunu sağlayınız) *