g-3-2

Erzurum’da yıllardır süregelen bir rezalet… G-3 (eski adıyla 14-A) işkencesi ne zaman bitecek, yada bitecek mi?

Bir yetkilinin buna dur demesi ve üniversite öğrencilerinin artık bu çileden kurtulması için bu haberi-eleştiriyi-öneriyi yapma gerekliliği duyduk…

7dk da bir geçtiği söylenen otobüslerin çoğu zaman 15, 20 hatta 30 dakikayı bulan geçiş süreleri, otobüslerin haddinden fazla yolcuyla doldurulup adeta öğrencilerle balık istifi yapılması, güzergahlarının düzensizliği, çoğu öğrencinin dolu otobüslere binemeyip derslerine gecikmesi, araç yetersizliği biz öğrencilerin her gün yaşadığı ve yaşamak zorunda bırakıldığı en temel problem haline geldi.

Özellikle sabah 8:00 derslerine, derse yetiştirilmek bahanesiyle öğrencilere insanlık dışı muameleler sergilenerek üst üste bindirilip bunu da öğrencilerin lehine bir durum olarak göstermek ne ile açıklanabilir çok merak ediyoruz…

Bizim yetkililerden isteklerimiz güzergahların düzeltilmesi, gerekirse yeni hatların eklenmesi (ki bir ara g-4 vardı ve bir nebze olsun rahatlatmıştı öğrencileri ama kaldırıldı ne hikmetse), araç sayısında artış (hiç olmazsa sabah 8 ve akşam 5 seferleri için ki ek seferlerin konulduğu söylense de biz hiç göremedik onları) ve yolcu kapasitelerinin düzenlenip otobüslerin ayakta götürdükleri yolcu sayısının kontrolü….

Her gün kullanılmak zorunda olan bu otobüsler daha fazla eziyete dönüşmesin… Atatürk Üniversitesi Öğrencileri olarak bu çağ dışı görüntüye ve muameleye artık birinin DUR demesini istiyoruz, bekliyoruz…

Erzurum gibi 2011 olimpiyatlarına hazırlanan ve artık Olimpiyat Şehri diye anılan bir şehre bu görüntüler hiç yakışmıyor. Acaba tüm dünyaya mı bu rezalet sergilenecek merakla bekliyoruz??

Atatürk Üniversitesi Öğrencileri Adına

Atauniv.com

Fotoğraf: Murat Yüksel

Forumdaki yorumlara bakmak için tıklayınız.

36 yorum var “G-3 Rezaleti… Teşekkürler ! Erzurum Büyükşehir Belediyesi…”

Yorum Yaz
 1. Merhaba.Erzurum dolmuş rezaletine birlikte çözüm arayalım. Tek başıma yapmam mümkün değil. Birlikte sesimiz gür sözümüz tesirli olsun. Bu rezalete birlikte DUR! diyelim.
  https://www.facebook.com/groups/inuhplatform/ ‘ a gelin !

 2. merhaba arkadaşlar.
  Ben Kocaeli Üniversitendi okuyan bir arkadaşınızım.
  Aynı sorunları bizler de yaşıyoruz maalesef.

  Sesimizi duyurmak için çok şey yaptık.
  Tiyatro, yürüyüş vb.

  konservemiyiz.biz konservemiyiz.biz adresinde bi sitemiz var. Oradan inceleyebilirsiniz.
  Başka şehirdeki arkadaların da aynı sıkıntıyı yaşadıklarını gördük bu arada.
  Siteyi onlarla ortaklaştırdık.
  İncelerseniz sevinirim.
  Siteyi siz de kullanabilirsiniz. Erzurum diye br bölüm açılabilir.
  Üye olan herkesin yazabildiği bir site.
  Amacı da öğrencilerin ulaşımda çektiği sıkıntıları duyurmak.

  Kolay gelsin.

 3. artık BÜYÜŞEHİR

  Cevapla

  16 Kasım 2010

  ya nedir bu rezalet. olmaz cahil şöferlerle yetersiz araçla şehir yönetilmez

 4. Sevgili dostlarım,

  Olan-bitenin tamamiyle rant kavgası olduğunun sanıyorum herkes farkında. Bu durumda tüm yaşamı, ahlaki değerleri, acınası hayatı öğrencinin parası üzerine kurulmuş olan bu kişilere verilecek cevap yine kendi değerleri üzerinden olmalıdır.

  Mantık basit: eğer bu kimseler kız-erkek birbirine yapışmış vaziyette yolculuk etmelerini önemsemiyor, öğrencilerin düştüğü zor durumu hiç umursamadan ani fren veya manevra yapıyorlarsa, yeri geldiğinde öğrencileri azarlıyor-aşağılıyorlarsa, yolcu indirme-bindirme sırasında tam olarak durmayarak veya ani kalkış yaparak insanların sağlıklarını ve hatta canlarını tehlikeye atmakta bir beis görmüyorlarsa bu kimseler insaniyet adına en ufak bir kıymet ifade etmiyorlar demektir. Hal böyleyken hayatı okumak, yani ilim öğrenmek üzerine kurulu olan öğrencilerin yanında bu kişilerin ne hayatları, ne varlıkları, ne de cisimleri kıymetsizdir ve bu kişilere hadleri bildirilmelidir.

  Peki bu nasıl yapılmalı?

  Yine kendileri için en değerli olan şey üzerinden cevap verilmelidir. O şey ise ‘para’dır. Yapılması gereken şey havalar ısınır ısınmaz toplu bir hareket sergilemektir. Burada ‘hareket’ten kasıt asla bir yürüyüş, gürültülü bir protesto eylemi değildir. Bu hareket oldukça basit ve oldukça etkilidir. O hareket öğrenciler arasında ortaklaşa belirlenmiş olan bir ay içerisinde hiç ama hiç bir şekilde g3’ü kullanmamaktır.

  Bunu kimler yapacak?

  Bunu haklarını bilen, bir dünya vizyonu olan, insanlığa ve kendisine saygısı olan, hakkını arayan ve hakkı yetkili mercilerce hala verilmiyorsa ‘bana ne’ demeyen, insanlık onurunu korumanın yollarını düşünen kişiler yapacaktır. Unutmayın: şimdi susarsanız hep susacaksınız!

 5. ARKADAŞLAR
  KÖRÜKLÜ OTOBÜSLER VAR.
  BU HATLARIN KULLANILMASI HEM İZDİHAMA YOL AÇMAZ HEMDE ÖĞRENCİLER İÇİN TOPLU TAŞIMA KURALLARINA UYGUN OTOBÜSLER OLUR
  G-3 EN FAZLA OTURAN SAYISI 25
  AYAKTA KİŞİ SAYISI 21
  BENCE KÖRÜKLÜ OTOBÜSLER ÜNİVERSİTELİ ÖĞRENCİLER İÇİN EN İYİSİDİR

 6. Allah bu anlayışsız, empatisiz, beceriksiz, ufuksuz, halkın ihtiyaçlarını belirlemekten bigane, isteklerini anlamaktan aciz, öğrenci ve üniversitenin dahi kıymetini takdir etmek bir yana tekdir etme zavallılığında olan ve sadece saç ektirmek ve büyük büyük ilan panolarına kel kafalı resimlerini astırıp isminin altına da “başkan” diye yazdıran bu adamdam ulaşım sorunlarına, su sorunlarına, sağlık sorunlarına, temiz hava sorunlarına, çöp toplama sorunlarına, yol ve geçit sorunlarına çare bulunması için kendisine ve ekibine başvurma sefaletinden bizi korusun. Bizi bunlara muhtac eylemesin…(Amin)

 7. kesinlikle g-3 bi felaket kullanmamın tek nedeni redevco idi b6 büyük otobüsler çıktıda kurtulduk artık yenişehirede yürüyoruz yada çift minibüs değiştiriyorum iğrenç bir yolculuk geçiriorum g3 te birincisi aşırı hız yapıo erzurum gibi trafiği çok kötü olan bi memlekette biz canımızı yolda bulmadıkki canım ikincisi şöförler insanı dinlemio inecek var mı yok mu tıkış tıkış insanlar nefes alamıyo nereye geldiğini bilmio sürekli şöför insanlarla muhalefet halinde daha ne olsunn

 8. öğrenciiiiii

  Cevapla

  03 Haziran 2010

  MAALESEF (B6) LARDA DA AYNI PROBLEM WAR!! MADEM HİİÇ BİRŞEY YAPMIYOR BU BELEDİYE OZAMAN ÖĞRENCİLERE TAKSİ PARASI WERSİN! ÖĞRENCİ ADAM YERİNE KONMUYOR Kİ..UNUTULMASIN Kİ; ÖĞRENCİ ERZURUMU AYAKTA TUTUYOR HER NE KADAR ADAM YERİNE KONMASAK DA..

 9. defalarca yazdım defalarca dile getirdim ama ne yazıkki muhatap bulamadım. 15 yıldır ulaştrma müdürü durumdan bi haber. şu otobüsleri büyütün. insan muamelesi yapın. büyük otobüsler alın dedik ama kimse duymuyor. 50 bine yakın öğrenci var şimdi iki özel bir de yeni bir devlet üniversitesi geliyor çok merak ediyorum sayın başkan ve 15 yıllık müdür bu insanları nasıl taşıyacak. YAZIKLAR OLSUN

 10. b.ü.y.ü.k.ş.e.h.i.r. (!)

  Cevapla

  22 Nisan 2010

  toplu taşımadan soğutan ve şoförlerin insan olmadığını
  düşündürten rezalet ==> G3

 11. b.ü.y.ü.k.ş.e.h.i.r. (!)

  Cevapla

  22 Nisan 2010

  o kadar rezalet ki..deli gibi hız yapması,olmicak yerlerde (çift yön belli belirsiz yol adı altındaki) yerlerde sollaması ve en sonunda dayanamayıp “şöför bey nereye yetişiyoruz can taşıyosunuz” diyip üstüne bi ton laf yediğim “beğenmiyosan taksiyle git” vs gibi laflar işittiğim ve gerekçe olarak da “saatle çalışıyoruz ne anlarsın sen gibi”sözlere maruz kaldığım ve bu esnada otobüsteki insanların birinin bile bi şey söylemeye cesaret edemediği öyle bi rezillik işte..devamında şansıma indiğim yerde trafik polisi vardı,hemen şikayette bulundum ve eğer sonuç alamicaksam beni uğraştırmamalarını da söyledim plakasını werdim.bi fikrim yok herhangi bi şey yapıldı mı..
  ama hiç sanmıyorum.. insanımız artık alışmış alıştırılmış..yazık! duyarlı olan arkadaşlara çok teşekkür ediyorum..sağlıcakla.

 12. arkadaşlar öncelikle ben bir otobüs işletmecisi olarak g3 hattındaki durumdan memnun değilim bunu dile getirebilirim bu konuda otobüsçü olarak idareciliğimiz belediye denetimi altında olduğundan dolayı bize fikrimiz veya taleplerimiz sorulmadan tek başına belediye tarafından masa başında oturupta yolcu yoğunluğunu görmeyen bir ulaşım daire başkanı tarafından yönlendirildiğimizi bilmenizi bilgilerinize iletmek isterim.ayrıca bazı arkadaşlarımızın kırmızı ışık falan dinlemeden veya hocam az acele edermisin dememizden rahatsız oldukları konuyada ben o yorumları yazan arkadaşlara herkesi bir tutup aynı kefeye koymayacağım bazı yolcularımızın gereksiz zaman kaybına neden olduklarını fark ediyorlar mı acaba diye sormak istiyorum veya o andaki trafik yoğunluğunun çalışma sisteminde zamanında yetişme gibi bir lüksü olan araçları engellediğine dikkat ediyorlar mı lütfen biraz daha yardımcı olmaya gayret edelim.duyarlı arkadaşlara tşk ediyorum…birde şu anda yıldızkent onkatlılar diye belirttiğimiz yerden k2 hat nolu araçlarımızın direk olarak kampüse geçiş yaptığını bilgilerinize arz ederim saygılar sunarım,

 13. 50.000 ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ

  Cevapla

  24 Şubat 2010

  körüklü otobüsler istiyoruz…

 14. Haklisinizda arkadaslar malum erzurum ve kaderi sahipsizlik :)

 15. kesinlikle bu işkenceye son verilmesini istiyoruz..bıktık artık üst üste otobüs yolculuğu yapmaktan. gelirken giderken insanlar birbirine yapışıyo bunların yanında inerken binerkende bir sürü sorun yaşanıyo ve de o kadar yolcu aldıktan sonra son sürat hızda yapması üstüne cabası…son olarakda üsttede açıklandığı gibi otobüslerin 15 20 dkda bir geçmesi erzurum gibi soğuk bir şehirde en büyük sorunlardan biri .LÜTFEN BU YAZDIKLARIMIZ DUYARSIZ KALMASIN BU REZALETİ BİTİRMENİZİ İSTİYORUZ BÜYÜKŞEHİR

 16. Bu soğukta üstyoldan yürümeyi tercih ediyorum nedeni malum

 17. böyle beyni dar insanları oraya başkan yaparsan olacağı bu…

 18. gerçekten bitsin artık bu rezillik en azında o istikametebir minibüs yada otobüs hattı daha koysunlar seferleri arttırsınlar….bu rezillik erzuruma gelen talebe vede hastalar için(çünkü araştıma hastanelerine en çok yolcu taşıyan HAT G3)kötü bir erzurum izlenimi bırakıyor….

 19. neler yapılabilir biraz da bu konuda konuşmak gerekir diye düşünüyorum…gerçekten g3 ile okula gitmek büyük bi işkence…

 20. arkadaşlar bu duyarlılığınız için teşekkürler ve lütfen G-3 ün yanında K-3 de dile getirilsin , sabah K-3 ile 8 dersine gelen bir tane öğrenciyi konuşturursanız G-3 ten geri kalır yanı olmadığını hatta 15 dakikada bir gelerek iyice eziyet çektirdiğini ve balık istifi tabiri az kalır adete yapışık giden arkadaşlarımız bende dahil artık burnumuzdan soluyoruz.
  lütfen ya lütfen şu taşımacılık bi düzenlensin gerekirse özel halk otobüsleri kaldırılsın belediye otobüsleri konulsun.
  yeter ya yeter kaptanın kaprisleri öğrencilerin oflamaları bide sıkışıklık artık fazlasıyla rahatsız ediyor
  hoşçakalın

 21. yukarıda yazılmış olan yazıya aynen katılıyorum ve böyle önemli bir konuyu dile getirdiğiniz için teşekkür ediyorum. Yaşamak zorunda kaldığımız bu durum gerçekten çok acı ve vahim.Bir kere dolmuşçular insanlara nasıl davranmasını bile bilmeyen cahillerden oluşuyor.Sanki derse değilde ölüme gidiyormuş gibi götürülüyoruz.Bu sebepten dolayı zaten daha evden çıkar çıkmaz insanın sinirleri bozuluyor sonra bu sinirle derse giriyoruz.Adamlar kırmızı ışık yeşil ışık tanımıyorlar.Ben bu polislerin erzurumda ne iş yaptığınıda çok merak ediyorum gerçekten en ufak bi kontrol yada denetim yok.Bu soruna bir an önce bir çare bulunmalı.Arkadaşlar sesimizi duyuralım gerekirse bunun için eylem bile yapabiliriz.Yeterki erzurum halkı da erzurumda görevli hocalarda burada öğrencilerin yaşadığını ve büyük bir çoğunlu oluşturduklarını farketsinler yeter artık ya bu ne burası ÜNİVERSİTE.Üniversite öğrencileri hem hocalar tarafından hem de erzurum halkı tarafından sürekli bastırılımaya ve sindirilmeye çalışıyor.Biz birlik olup bu konuya ses çıkarmadığımız ve duyarsız kaldığımız sürece unutmayalımki hiç birşey değişmeyecek hadi arkadaşlar BİLİNÇLİ VE HAKKINI SAVUNAN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ OLDUĞUMUZU HERKESE GÖSTERELİM.ULU ÖNDER ATATÜRK ÜMÜZÜN ADINI TAŞIYAN BİR ÜNİVERSİTENİN ÖĞRENCİLERİ OLDUĞUMUZU UNUTMAYALIM!!!!!!

 22. bu konuya değindiğiniz için başta çok teşekkürler…gerçekten rezalet yani. G-3 den indiğimde ben bikere toprağı öpecek gibi oluyorum yani bizi ölüme götürüyolar resmen… kırmızı ışıkta durana korna basıldığını yeni gördüm.hep bi acele hep bi acele… hocam acele edin hocam acele edin… yani bıktık artık bunlardan

 23. ben g3 e binmiyorum ama arkadaşlarım çok çekiyor.bu kadar öğrenciyi mağdur etmeye hiç utanmıyorlarmı?inşallah belediye bu ulaşım sorunlarına çözüm bulur…

 24. belediyenin vermiş olduğu hizmetten memnun değiliz.ulaşımda sürekli sorun yaşıyoruz.derslere sınavlara geçikiyoruz.çok kalabalık oluyor umarım en kısa sürede bu sorun giderilir.

 25. sadece g3 değil arkadaşlar hepsi aynı özellikle dadaşkent otobüsleri… otobüsü bi kaçırınca 20 dk beklemek zorunda kalıyorsun tabi diğer gelecek olan otobüs boş gelirse…

 26. Bitmez bu çile gençler.
  Sadece G3 böyle değil. Geçen sene bu dertleri B2, B3, B4 ve B6’da çok yaşadım. Çözüm olarak evi taşıdım.
  Bu belediye çözüm falan üretemez aksine sorun üretir.
  Erzurum belediyesi şu anda Türkiye’nin en çok bütçe açığı veren 3. belediyesi. Erzurum’un önünde Diyarbakır ve Van var. Sanırım bu açıkları belediye bu şekilde kapatmaya çalışıyor.

 27. ben sırf bu G-3 yüzünden ewimi taşıdım be:D

 28. Atatürk Üniversitesi Öğrencileri olarak bu ÇAĞ DIŞI görüntüye ve muameleye artık birinin DUR demesini istiyoruz, bekliyoruz…

  bunca kişiyi görmezden gelmek hangi insaniyete hangi vicdaniyete hangi büyüklüğe sığar ki (sözum ona büyük şehir ya)..büyük şehirlerde bu tarz problemi dile getirmek hayli gülünç.artık yeter…bu problem çözülünceye kadar susmak yok….hadi bakalım…

  • ben g3 e mümkün oldugu kadar binmiyorum ama binenlerin hali ve durumu ortada…öyle bir yolcu alıyorki nerdeyse camdan fırlayacak yolcular..hatta hatta lanet olsun tek biran önce gidiyim diyip basamakta bile gidenler var…belediyedeki bu aymazlık ve bosvermisligi dogrusu anlamakta güclük cekiyoruz…temennimiz düzelmesi yönünde..ama düzelmesi icinde zannediyorum bi 10 sene gerekiyor :))belki biz göremeyiz ama en azından diger yeni gelecek arkadaslar icin iyi olacagını umuyorum..yayında ve yapımda emegi gecen tüm arkadasları tebrik ediyorum…

 29. Sanırım belediyenin verdiği temiz! suyla yüzlerimizi yıkayınca bu rezaleti göremeyeceğimizi sanıyor sözümona bld. bşkanı

 30. Yazık valla yazık.
  Bu belediyeyi başa getirenler utansın…
  Haber için emeği geçenlere teşekkür ederiz…
  Bir değişme Masalı Bir de Ak tutturdular
  Bu millete karayı Ak diye yutturdular! mesele bundan ibaret arkadaşlar.
  Ama halkımız yutmaktan memnun ki bir kez daha görev verdi bunlara ve eminm bi seçim daha olsa yine bunlar başa gelir…
  Ee nasıl yaşarsan öyle yönetilirsin kaderimiz bu…

 31. halk bi b bilmiyor.

 32. Belediyenin suların içine etmek gibi daha önemli işleri var. Şimdi kalkıp kim uğraşacak öğrenci dertleri ile. Sanki şehrin ekonomisini 45.000 öğrenci temin ediyor. Öğrenci değil mi gerekirse gebersin soğuktan. yetişemesin sınavına dersine. Bu ülkeye okumuş adam lazım değil ki. Gençler cemaatçi olsun yeter.

  YETER ARTIK ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ !

  HER GÜN, HER GAZETEDE, HER HABER SİTESİNDE BİR BAŞKA REZİLLİĞİNİ OKUYORUZ.

  BU MEMLEKET İNSANINI APTAL YERİNE KOYMAKTAN VAZGEÇİN ARTIK!

  SİZİ ORAYA ÇIKARDIĞIMIZ GİBİ İNDİRMESİNİDE BİLİRİZ!

 33. öncelikle bu konuya değindiğiniz için çok teşekkür ederim.kesinlikle çözümlenmesi gereken bir konu bende g3 lerde çok sıkıntı çekiyorum o kadar kalabalık oluyorki insan nefes alamıyor.ayrıca çok dikkatsiz sürücülerimiz var insan taşıdıklarını unutuyorlar sanırım otobüsden inmeden hareket ediyorlar geçen gün tam inerken hareket etti araç ve az kalsın ben düşüyordum araban…umarım şu otobüslerin sayıları artar ve saatleri düzgün olur ben 2. öğretim öğrencisiyim ders çıkışlarında baya bi araba bekliyorum.kardelen kartla 2 otobüs değiştiriyorum bazen ama ondada sorun yaşıyorum yenişehir alt yola G-7 ler 3 dk da bir verilmişki altyola başka araçlarda gidiyor.ama üst yola 10 dk da bir G -6 verilmiş ve aynen 10 dkkadanda daha fazla bekliyorum ben araba umarım toplu taşıma araçları bir düzenleme getirilir…..

Bir cevap yazın

Doğrulama Kodu (Aşağıdaki işlemin doğruluğunu sağlayınız) *