Farsçayı en iyi konuşan öğrenci Atatürk Üniversitesi’nden çıktı

Atatürk Üniversitesi öğrencisi Mehmet Enes Temiz ‘Türkiye 1. Fars Dili ve Edebiyatı Olimpiyatı’nda Farsçayı en iyi kullanarak birincilik ödülünü kazandı
İran İslam Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı Farsça Olimpiyatlarını bu kez geçtiğimiz hafta Türkiye’de düzenledi. Yarışmada Atatürk Üniversitesi öğrencileri de yarıştı ve birinciliği elde etmeyi başardı.
İran Büyükelçiliği Kültür Müsteşarlığı ile Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi işbirliğiyle düzenlenen ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi (DTCF) kuruluşunun 75. yılı etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen 1. Fars Dili ve Edebiyatı Olimpiyatları 28-29 Nisan tarihinde Ankara’da yapıldı.
Hem Fars dili ve edebiyatını geliştirmek hem de çeşitli üniversitelerden olimpiyatlara katılan öğrenciler arasında kaynaşma sağlamak amacı güden Olimpiyatta, Atatürk üniversitesi, Kırıkkale üniversitesi, Konya Selçuk üniversitesi, İstanbul üniversitesi, Ankara üniversitesi ile Ankara ve İstanbul Farsça Öğretim Merkezlerinden öğrenciler katıldı.
Atatürk Üniversitesi’nden Fars Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nimet Yıldırım ve Prof. Dr. Hasan Çiftçi’nin de jüri üyesi olduğu yarışmada, Erzurum Atatürk Üniversitesi 3. sınıf öğrencisi Mehmet Enes Temiz birincilik kazandı.
Yarışmada Atatürk Üniversitesi’ni başarıyla temsil eden ve diğer üniversitelerden katılan öğrencileri geride bırakarak birinci olan Mehmet Enes Temiz, bin 500 TL ödülün yanı sıra İran’da Yüksek Lisans ve Doktora bursu da elde etti.
Yarışmaya Atatürk Üniversitesi’nden katılan Fars Dili ve Edebiyatı öğrencilerine ve Jüride görev yapan Öğretim Üyelerine de çeşitli hediyeler verildi.