Erzurum Atatürk Üniversitesi, deniz seviyesinden 1850 metre yüksekteki kent merkezine Ata Botanik Parkı’nı kurdu. Üç yıllık çalışmayla hazırlanan parkta Doğu Anadolu’ya has özel bitkiler, ağaçlar koruma altına alındı. Kışın hava sıcaklığının sıfırın altında 33 dereceye kadar düştüğü Erzurum’da, ıhlamur ağacı bile yetiştirildi. Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Sütbeyaz, Ata Botanik Parkı’nın dünyanın en yüksek rakımlı yedinci parkı olduğunu söyledi.

Erzurum- Erzincan karayolunun başlangıç noktasındaki Atatürk Üniversitesi kampusu kavşağından başlayan yaklaşık 350 dönüm arazi botanik parkına ayrıldı. Bu alanın ilk aşamada 100 dönümü kullanıldı. Drenaj, otomatik sulama, aydınlatma ve otopark çalışmaları yapıldı. Park geçen hafta Erzurum Valisi Sami Bulut, Rektör Prof. Dr. Yaşar Sütbeyaz, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mükerrem Kaya’nın katıldığı törenle açıldı.

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Sütbeyaz, Avrupa’da kişi başına 20 metrekare olan yeşil alanın, Erzurum’da 1 metkare olduğunu hatırlattı. Binlerce bitki çeşidiyle yeni bir yaşam alanı oluşturmayı hedeflediklerini belirtti. Parkta yerel bitki örneklerinin yanı sıra egzotik bitki türleri, bölge şartlarına dayanıklı meyve ağaçları da bulunuyor. Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hasan Yılmaz, ağaçlar ve bitkilerin büyük bir bölümünün, ilk kez şiddetli bir kış geçirdiğini ve bahara sağlıklı olarak merhaba dediklerini söyledi. Ziyaretçilere sürprizler hazırladıklarını belirtti. Prof. Dr. Yılmaz “Parkı akademik personel, öğrencileriyle omuz omuza vererek gerçekleştirdi” dedi.

Atatürk Üniversitesi Ata Botanik Parkı RESİMLERİ için Tıklayınız

(DHA)

9 yorum var “Erzurumda dünyanın en yüksek yedinci botanik parkı”

Yorum Yaz
 1. bende bugün gittim gördüm ve bayıldım. çok çok beğendim. doğa ile baş başa kalmak isteyenler için ideal bir mekan çünkü yeşilin en farklı tonları bir arada ve çok kalabalık değil

 2. bn erzurumluyum en guzel en ıyı unıversite ve hastahaneler erzurumda.botanık park çok guzelnede olsa hem erzurum hemde dunyanın 7. parki

 3. evet orası çok hoş bi yer. herkes görünce şaşırıyo erz da var mı böle bi yer die. evimize de çok yakın hemen yanımız:):):):)

 4. ben gezdim Ataparkı erzuruma yakışır bi çalışma olmuş, emeği geçen herkese tşk ederim bizlerin yapması gereken ; buraya sahip çıkıp korumak bide gezmek tabi :) görülmesi gereken bi yer die düşünüyorum bence çok güsel olmuş..

 5. çok güzel olmuş.ben de orda çalıştım. :D:D:D

 6. erzuruma çok güzel bir yer kazandırılmış.projeyi akıl edeni ve uygulamaya koyanı canı gönülden tebrik ederim.

 7. Hasan hocam ve diğer tüm ekipte çalışan hocalarıma ve ayriyetten öğrenci arkadaşların ellerine sağlık gerçekten emek isteyen ve sürekli bakım takibi gerektiren zorlu bi çalışma..tebrik ederim..şelale projesine de katılıyorum.. kesinlikle erzurumun rekreasyonel alanlarının artırılmasından yanayım..erzurum şehrinde çok fazla kış yaşanmasına rağmen düzgün kentsel yapısıyla dikkat çekmektedir..profösyonel kişiler tarafından üretilen yeni fikirler ve yeşil alanların arttırılması erzurum ve erzurum turizmi için bir avantaj olduğunu düşünüyorum..insanların eleştirilerinden çok bu tür yenilikçi düşüncelere sahip kişilere destek verilmesinden yanayım..

 8. hiç kimse laf etmesin
  fıstık gibi yer botanik parkı
  ayrıca çalışanlarına helal olsun bu kadar olur müthişşşşşşşşş

 9. hasan hocaya çok teşekkür ediyorum bizleride unutmadığı için botonik parkını daha iyi bir şekle getireceğiz hep birlikte. emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın