3 yıldır karaciğer yetmezliği problemi yaşayan Mehmet Gürbüz’e, kardeşinden alınan karaciğerin yarısı nakledildi.

Erzurum’da, 3 yıldır karaciğer yetmezliği çeken Mehmet Gürbüz isimli genç, kardeşi Ahmet’ten alınan karaciğer dokusuyla yeniden hayata ‘merhaba’ dedi. Operasyonu gerçekleştiren Prof. Dr. Kamil Yalçın Polat, Doğu Anadolu’da ilk kez bir canlıdan başka bir canlıya organ nakli gerçekleştirdiklerini söyledi.

Erzurum’un Tekman ilçesinde ikamet eden 22 yaşındaki Mehmet Gürbüz isimli genç, 3 yıldır çektiği acılarını kardeşinden alınan dokuyla giderdi. Karaciğer yetmezliği nedeniyle Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aziziye Araştırma Hastanesi Organ Nakli Merkezi’nde tedavi gören Gürbüz, yapılan tetkikler sonucu kardeşi ile dokularının uyum sağlaması üzerine geçen hafta yapılan operasyonla sağlığına kavuştu. Kendisinden iki yaş küçük olan kardeşi Ahmet (20)’ten alınan karaciğer dokuları Mehmet Gürbüz’e nakledildi.

Operasyonu gerçekleştiren Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yalçın Kamil Polat, düzenlediği basın toplantısında Gürbüz kardeşlerin sağlık durumuyla ilgili bilgi verdi.
Doğu Anadolu’da ilk kez canlıdan canlıya karaciğer nakli yaptıklarını söyleyen Prof. Dr. Polat, operasyonun çok başarılı geçtiğini bildirdi. Organ nakli yapılan Mehmet Gürbüz ile organını bağışlayan Ahmet Gürbüz’ün sağlık durumunun iyi olduğunu belirten Prof. Dr. Polat, “Yaklaşık 3 yıldır karaciğer yetmezliği çeken Mehmet Gürbüz’ü kadavra listesine yazmıştık. Ancak 20 yaşındaki kardeşinin organ ile dokuları uygun olunca karaciğerinin yarısını alıp naklettik. Hem kendisi hem de kardeşinin sağlık durumları iyi. Bunun başarmış olmak bizler için çok mutluluk verdi, bunun gururunu yaşıyoruz. Bu operasyonla Doğu Anadolu’da bir ilki gerçekleştirerek canlıdan canlıya karaciğer nakli yaptık. Bu canlıdan canlıya nakil operasyonu karaciğer nakli konusundaki en üst düzey yapılan bir ameliyat. Bu ameliyatı ekibimizle birlikte başardığımız için çok mutluyuz. Ameliyatta, ABD’de yanında eğitim aldığımız Prof. Dr. Prof. Dr. Şükrü Emre de yanımızda bizimle birlikteydi. Alınan başarılı sonucu hocamızla birlikte paylaşmış olmaktan da büyük mutluluk duyduk.” diye konuştu.

Bu arada kendisine organını veren kardeşi Ahmet ile birlikte aynı odada tedavisi süren Mehmet Gürbüz ise, yeniden hayata sağlıklı bir şekilde dönmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi. Gürbüz, “Kardeşim Ahmet’le şimdi de can kardeşi olduk. Sağlığıma kavuşmamda kardeşim Ahmet ile bu nakli yapan bütün doktor ağabeylerime ve ekibine teşekkür ediyorum. Hepsinden Allah razı olsun.” dedi.

Öte yandan, 2 gün önce de Ordu’da trafik kazası sonucu beyin ölümü gerçekleşen bir kişiden alınan karaciğer ile böbreği de 2 hastaya naklettiklerini belirten Prof. Dr. Kamil Yalçın Polat, kadavradan alınan karaciğerin, 1 yıldır karaciğer yetmezliği çeken Işık Deveci’ye (42), böbreğinin de, 8 yıldır diyaliz hastası olan Suzan Çağlayan’a (19) naklediğini bildirdi. Her iki hastanın da sağlık durumunun iyi olduğunu belirtildi. Albayrak Gazetesi

Bir cevap yazın