Atatürk Üniversitesi, Erzurum kültürü ve değerlerini sinema dili ile anlatacak “Bir Bulut vardı Yaylada” adlı belgesele imza atıyor. Yapımını İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Görevlisi Jale Alcan‘ın üstlendiği belgesel, Erzurum’un kurtuluş yıl dönümü olan 12 Mart’ta Erzurumlularla buluşacak.

Alcan, “1954 yılında kurulan dernek belgeselinin hazırlanma onuru bana nasip oldu; mutluyum. Ayrıca yaşadığımız dönem itibarıyla kendimizi tanımanın gereği kadar, kendimizi tanıtmanın değeri ve lüzumu da meydandadır. Medeni toplumlar içerisinde bir milletin almış olduğu değer maddi varlıklar kadar, manevi varlıklarla da ölçülmektedir. Bu bağlamda Erzurum Halk Oyunları Türküleri Turizm Derneği’nin çok önemli bir görev üstlendiğini düşünüyorum. Bir insanın yurdunu ve milletini sevmesi, milletini kültürünü ve tarihini tanıması ile mümkündür. 2008-2009 eğitim öğretim döneminde Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve sinema eğitim topluğunca gerçekleştirilen yapımcılığını üstlendiğim ‘Fakülteler Yarışıyor (bknz: 1234)’ bilgi yarışması programında lisans seviyesinde öğrenciler dünya müzik listeleri ve sanatçılarını,dünya sinemasını aktör ve akristlerini bilirken üzülerek ifade ediyorum ki Türkiye coğrafyası, edebiyatı,Türk tarihi ve müziği ile ilgili sorularını yanıtlamakta güçlük çektiler.” dedi. Erzurum halk oyunları ve Erzurum’a emeği geçen Sabahattin Bulut’u belgeselde anlatmanın ağırlığını hissiderek çalışmalarını tamamladıklarını söyleyen Alcan, “Halk oyunları; diğer sanat dallarından farklı olarak, ait olduğu toplumun orijinal karakterlerini taşıyan, fertlerin müşterek duygu düşünce ve davranışlarını sergileyen, başkasına göre yalnızca güzel, ama kendi içinde ilgilenen kişinin dünyasını aydınlatma özelliğine sahip bir kültürel kimliktir. Halk oyunları içinde barındırdığı melodi, ritim ve hareket yapısı ile bireyin bedensel ve ruhsal gelişiminde önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Birlikte oynamanın avantajı ile kişiye kaynaşmayı, beraber hareket etmeyi, paylaşmayı ve kendini ifade etmeyi öğreten halk oyunlarının bu özelliklerinden yola çıkarak, uygulanacak etkinliklerle ülkemiz insanının bireysel gelişiminin yanı sıra toplumsal gelişiminin de sağlanmasına katkıda bulunmaktır. Bu anlamda Erzurum halk oyunlarını ayrı bir manası ve duygu bütünlüğü vardır. Belgeselimizde bu bütünlüğü aktarmaya ve izleyenlere yaşatmaya çalıştık. Bu anlamda Sabahattin Bulut’un Erzurum halk oyunlarına geçen emeğini anlatmayı ahde vefa kabul ediyoruz” diye konuştu.

ALCAN’DAN TEŞEKKÜR

Erzurum Halk Oyunları, Halk Türküleri Turizm Derneği’nin gerek kültürel, gerek sportif ve gerekse sanatsal özellikleri ile içinde yaşatıldığı toplumda, hayatın yeniden üretimi noktasında toplum bilimi açısından da oldukça önemli ve incelenmeye değer olduğunu da kaydeden Jale Alcan, “Böylesine anlamlı ve önemli bir belgeselin çekilmesini sağlayan Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Yönetimine, Erzurum’da Ankara’da ve İstanbul’da bu çalışmaya destek olan herkese teşekkürü bir borç biliyorum” şeklinde konuştu.

5 yorum var “Bir BULUT Vardı Yaylada | Sebahattin BULUT belgeseli”

Yorum Yaz
 1. Son yıllarda Erzurum’da eleştiri,yergi,hasetlik,fesatlık,adam kayırma,yalakalık alışkanlık halini aldı.Yapılan her şey maalesef yerden yere vuruluyor böylelikle insanlar düşüncelerini açıklamaktan,üretmekten çekinir hale geldiler.Diğer şehirlerde mukayese edildiğinde daha fazla dedikodu,çamur at izi kalsın felsefesi yaygın.Böyle olunca birlik ve barberlik sağlanamıyor,ortak kararlar alınamıyor.Sonrasında suç siyasilerin,valinin,yöneticilerin,belediye başkanının,rektörün gibisinden ithamlar.Yapmayın beyler bir olamazsak dir olamayız böylelikle Erzurum kaybediyor biz kaybediyoruz,silkelenip kendimize gelelim.Hani eski 12 Mart kutlamalarının coşkusu??Bir millete zarar vermek istiyorsanız diliyle,örfü ve adetleriyle oynamalısınız!!Belgesel haline getirilen kişi Sebahattin Bulut ve Erzurum yani bizim içimizden çıkan bir insan bize sanatı,memleketimizi,örf adetlerimizi anlatan yazan bir kişi.Yerel gazetelerdeki ağır eleştirileri okudum ve üzüldüm.Üniversiteyi kutluyorum böylesine anlamlı bir günde sadece şarkı türkü ile anmadı belgesel hazırlattı.Kötü şeylerin yanında iyi şeylerde oluyor; gözlerimiz kör olduğu sürece beraberce karanlıkta kalacağız.UNUTMAYIN!!!!!

 2. jale hocam inşallah erzurumlunun beğeneceği bir belgesel olmuştur.
  sebahattin bulut’u iyi tanıyan biri olarak izledikten sonra hatanız varsa ağır eleştiriye açık olun.

 3. MEHMET SEVEN

  Cevapla

  07 Mart 2010

  izlemeden yorum yapmam???

 4. Bir Erzurum’lu olarak belgesel için sevindim,öğrenci olarakta fakülteler yarışıyor yapılmadığı için üzüldüm :(

 5. yapılan bu belgesel herkesin erzurumu ve erzurumluyu daha iyi anlamasını saglayacaktır.

Bir cevap yazın

Doğrulama Kodu (Aşağıdaki işlemin doğruluğunu sağlayınız) *