Atatürk Üniversitesi Öğrencileri olarak Üniversitemizin  gerekirse Microsoft ve ESET ile yaptığı anlaşmaları bitirmesi, tamamen özgür ve ücretsiz bir yazılım olan Linux’a geçmesini istiyoruz. Kampanyamıza destek veren arkadaşlarımızdan yorum ve ilavelerini bekliyoruz. Ne kadar çok arkadaşımız destek verirse o kadar gerçekleştirme şansımız olacaktır.


Kampanyamıza Linux Kullanıcıları Derneği de destek veriyor. Bu destekleri için teşekkür ederiz.

Linux Gezegeni’n de duyurulduk (1-2)

Kampanyamıza Mandriva Türkiye de destek veriyor. Teşekkür ediyoruz.

Yerel basında da haberimiz yapıldı. Erzurum Albayrak Gazetesi

Penguenci.com, kampanyamıza, üniversitemiz mensuplarına yaptıkları alışverişlerde %10 indirim yaparak destek veriyor.

linux-proje

 

atauni-linux1
Linuxa geçmek için sebeplerimizi aşağıda sıraladık:

Her geçen gün artan ve sürekli işleyiş şeklini değiştiren virüsler yüzünden özel veriler, internet kullanımı ve bilgisayar performansı tehdit altındadır. Bu virüslerin tamamına yakını Windows içindir Linux alt yapısında çalışamazlar. Windows kullanımı ülkemizde çok yaygın olması sebebiyle bir çok kişi ya Linuxtan bihaber ya da Linux dendiğinde “o çok zor bir işletim sistemi hiç kolay değilMİŞ” cümleleriyle karşılaşıyoruz. Bu ancak ve ancak kullanılarak öğrenilir ve biz kullandığımızdan biliyoruz ki hiç zor değil. Şu anda neredeyse tüm üniversite bilgi işlem merkezleri, bunların yanında Tübitak, Ülkemizdeki tüm Askerlik Şubeleri, RTÜK, Bergama Belediyesi, Google, NASA, IBM, Yahoo, HP, Boeing, HSBC, CitiBank, Red Hat, Sony Ericsson, Nokia, Siemens, Samsung, General Motors, Hyun, Oracle, EToys, Troll Tech., Novell, Renault gibi çok büyük kuruluşlar Linux kullanmakta ve bir şekilde özgür yazılımlara destek olmaktadırlar.

Linux tamamen ÜCRETSİZ bir yazılımdır. Şu an en popüler olan Linuxlar: Mandriva, Ubuntu, Debian, SUSE, Pardus, Fedora, Gentoo, Red Hat, Slackware. Daha detaylı bilgi için bu linke bakabilirsiniz. Her biri, normal bir bilgisayar kullanıcısının biraz dikkat ederek bilgisayarına kurabileceği ve neredeyse hiç yabancılık çekmeden kullanabileceği kadar rahat bir kurulum arayüzüne sahip bir şekilde dağıtılmaktadır. Bu dağıtımlar kendi sayfalarından indirilebilecek kurulum ISO’ları veya bilgisayar mühendislikleri yazılım arşivlerinden ya da sadece dağıtım işini üstlenmiş internet sitelerinden CD yada DVD’ler şeklinde edinilebilmektedir. Ülkemizde Linux çalışmaları TÜBİTAK destekli Pardus, özel sektör destekli Gelecek Linux ve Armador OS 2006, öğrenci destekli Turkuaz, Turkix, Truva, Turanid_Linux gibi projelerle ulusal bilişim pazarında kendine yer edinmektedir.

Bugün windowsta yapılan her aktivite Linuxta da yapılabilmektedir. Öyleki windowsta sürekli kullandığınız programları aynen Linuxta da kullanabilme imkanına sahipsiniz. Bu her ne kadar GNU/GPL sistem mantığına aykırı olsa da insanların Linuxa alışması ve kullanması açısından sevindirici bir gelişmedir. Yani hiçbir engel yok Linux kullanmamak için.

Microsoft Office yerine tamamen aynı karakterde ve kullanımda olan OpenOffice uygulaması, Winamp yerine 100lerce aynı işi, daha kapsamlı ve görsel olarak yapan programlar, MSN yerine 10larca aynı görevi yapan program, İnternette dolaşım için kullanılan İnternet Explorer yerine zaten şimdiden birçok windows kullanıcısının aşina olduğu Mozilla Firefox’ unda içinde bulunduğu Amaya, Epiphany, Flock, Konqueror, Opera, video izlemek için Media Player yerine 10larca ve yine daha kaliteli program…

Birkaç örnek görüntü:

Üstelik Linux kurduğunuz zaman tek tek donanım sürücüleri (driver) aramak, kurmak zorunda değilsiniz. Tüm sürücüleri Linuxun kendisi kurulum sırasında kurmaktadır. Herhangi bir işleminizi yapmak için gerekli bir programı internette saatlerce aramanıza gerek yoktur. Kendi paketleri dahilinde “Yazılım Kur/Kaldır” bölümünden bulup kur demeniz yeterli olacaktır. O kendi indirip kurup hizmetinize sunacaktır.

Yüksek performans, kaliteli arayüz ve sıfır virüs tehdidi için Linux kullanmamız gerektiğine inanıyoruz. Ayrıca “Özgür Yazılım“ları teknik olarak gelişmiş ya da bedava olduğu için değil, felsefesinden ötürü de desteklememiz gerektiğine inanıyoruz. Üstelik Linux kullandığınızda windowsun örnek aldığı arayüzlere ve kullanım kolaylığına da şahit olacaksınız. Windows, 2000’den itibaren ağ altyapısı özgür bir yazılım olan BSD’den almıştır.

Mandriva Linux 2009 Kde4 Masaüstüyle tanıtım videosu:

Üniversitelerden örnekler :

Orta Doğu Teknik Üniversitesi kendi sitesinden birkaç Linuxu dağıtıyor.  üstelik üniversite içerisindeki tüm bilgisayarlarında Linux kullanmaktadır.

Çanakkale Üniversitesi Linux kullanmaktadır.

İstanbul Teknik Üniversitesi “Linux Akedemi” adı altında Linux Sistem Yöneticiliği kursları vermektedir.

Bilkent Üniversitesi “Linux ve Özgür Yazılım Seminerleri” düzenliyor ve Linuxa destek veriyor.

Anadolu Üniversitesi’nde “Linux Nedir?” konulu seminerler düzenlendi.

Afyon Kocatepe Üniversitesinin Linux sayfası bulunmaktadır.

Erciyes Üniversitesi’nde Linux Departmanı ve Linux Topluluğu bulunmaktadır. Ayrıca Linux tanıtım günleri düzenlenmektedir.

Bilgi Üniversitesi Linux hakkında çeşitli seminerler ve tanıtım toplantıları düzenledi/düzenliyor.

Ve daha bir çok üniversitede Linuxa geçiş söz konusudur. Şimdi sıra bizde…

Linuxun artılarını daha detaylı bir şekilde incelemek için BURADAKİ siteyi incelemenizi tavsiye ederiz.

(Düzeltmeler ve eklemeler için Barış ATASOY‘a, Hüseyin BİLEN‘e ve Ahmet Alp BALKAN‘a teşekkür ederiz.)

Atatürk Üniversitesi Öğrencileri Adına

dr.hannibal

Atauniv.com Site Yöneticisi


77 yorum var “Atatürk Üniversitesi “Windowsu bırakıp Linuxa Geçsin” Kampanyamız”

Yorum Yaz
 1. Linux saniyenin katrilyonda birinde işlem yapan devasa makineler de kullanılır iken aynı zaman da kişisel bilgisayarlar da da kullanılmakta . Bütün gelişmiş ülkeler Linux çekirdeğine dağıtımlarına önem veriyor kullanıyor . Ne yazık ki gelişmiş bir ülke olmayışımız dan ticari kaygıların ötesine geçemiyor kurtulamıyoruz . Projenizi destekliyorum .

 2. Merhabalar,
  Kampanyanızı canı gönülden desteklemekle beraber, üzerinden uzun zaman geçmiş olması sebebiyle sonuçlarını merak ediyoruz. Hala geçiş planı var ise projelendirip yardımcı olmak isteriz.
  Sevgi, Saygı, Linux …

 3. Engin ÖZDEMİR

  Cevapla

  03 Ekim 2010

  Arkadaşlar Aşağıdaki Bağlantıdan Linux Pardus’un CD’sine 2,36 TL Ödeyerek Sahip Olabilirsiniz. [Oda Sadece Kargo Ücretidir]
  http://www.ozgurlukicin.com/cdgonder/

 4. selam herkeze şu mahkum olma mecburiyet duygusunsan çıkalım artık millettece…
  o olmassa bu olmassa ne yaparık duygusu illet bir duygu….kanpanya atılan fikir çok geç kalındı bile daha neyi bekliyoruz değişecekse birşeyler bu kadar basit bir konuyumu halledemiyoruz….
  hadi bırakalım bu mahkumiyet duygusundan gecelim özgür yazılama…yıllardır süründük makınalarımız telef oldu sorunlar bitmek bilmedi kafaları kırdık paralarımız heba oldu…..ben şahsıma goca bir oooooooooooooooooohhhhhhhhh
  çektim bile şuan mint9 kullanıcısıyım bütün bildiklerimi kafamdan silmeye başlamış yeni dünyaya linuxa adapte olmaya başladım
  kendime acıyorum gecen 15 yıla, heba oldu
  linuxa dünya tam destek verse neler olacakta…zaten bilenler veriyor fazlasıyla…Saygılarımla uyan türkiyem

 5. Anadolu parsı pardusu destekliyorum ve ben evimde sadece pardus 2009.1 i kullanıyorum microsoft u kullanmayalım (kopya dahi olsa ) yaşasın özgürlükkkk.,.,.,.,….,.,.,..,…,.,.

 6. Merhabalar,

  Linux için başlatılan bu kampanya ilginç :)

  Basitliği ve kullanışlı olmasıyla tabiki bütün türkler Windowstan yana ve Winde çalıştırılan bütün programlar Linuxda çalıştırılamıyorum. Paralardan bahsediyorsunuz Üniversitenin verdiği paralar vardır doğru ama kişisel olarak bu para cepten gitmiyor. Türkiyenin % kaçı Lisanslı windows kullanıyor ki ihtiyac duyulmuyor zaten bugün 100 bilgisayara sorsak kaçı Linux kullanıyor acaba :)

 7. Muhammet AKSAKAL

  Cevapla

  09 Aralık 2009

  Çok güzel bir düşünce bende linux kullanmak istiyorum;fakat nereden bulacağımı nasıl ulaşacağımı bilmiyorum ,

 8. Cok gzl arkadaslar, canı gönülden destekliyorum.

  Yeditepe Üniversitesi Bilgisayar klübü okulda ücretsiz linux dagıtımı yaptı ve çok ilgi gördü. Denemenizi tavsiye ederim.

 9. Sizi canı gönülden destekliyorum…

  Tebrikler. Çok güzel, yerinde ve doğru bir kampanya. Microsoft’a verilen paralar ne yazık ki boşa gidiyor.

  Her zaman desteğim sizinle.

 10. Linux windowsa göre daha güvenli bir işletim sistemi en doğrusu odur

 11. Ubuntu-TR resmi internet sitesi adina sozkonusu projeyi sonuna kadar destekledigimizin bilinmesini ve bu destegin lafta kalmayip elimizden gelen butun yardimlari sonuna kadar tarafiniza sagliyacagimizi temin ediyoruz..
  Ubuntu-TR resmi Web temsil grubu adina saygilarimla…

  Bazi arkadaslarimin soyledigi gibi sonuna kadar degil de sonsuza kadar destekliyorum desem sanirim linux hakkindaki dusuncelerime tercuman olmaya yetecektir.. Butun Ozgurlukcu yazilim gonullulerine kucak dolusu SELAMLAR!!!!

 12. düşüncelerinize katılıyorum daha iyi olacağını umuyorum

 13. Ben de destekliyorum düşüncelerinizi. Otomasyon sistemine firefox ile giremiyorum. Linuxta internet explorer kullanarak girebiliyorum maalesef.
  Windows bağımlılığının para israfı olduğunu düşünüyorum.

  Ayrıca “programlama” adı altında verdikleri derslerde python gibi öğrenimi basit ve de açık kaynak bir betik dilini öğretmelerini istiyorum. Üniversitemiz bu konuda biraz geri durumda. Pardus un yaz stajına Atatürk Üniv. katılan birini hiç duydunuz mu?
  Önemsiz gibi görünebilir ama üniversitenin prestijini de artıracak bir etkendir açık kaynağa verdiği destek. Zira Türkiye’de sayılı üniversiteler açık kaynağa destek veriyor.

 14. Pingback: Yazı-yorum » Günlük Arşivi » Atatürk Üniversitesi’nin Linux’a Geçmesini İstiyoruz…

 15. Mühendislik öğrencileri için aynı programlar olmasada alternatifleri mevcut bende bir jeoloji mühendisi olarak istediğim programları bulamasamda farklı programlarla amacıma ulaşıyorum. Ayrıca sanırım matlab’ın linux sürümü var.
  Projenizi destekliyorum umarım Ktü yönetimi de yapay şelale yapmayı bırakıp linux’a,açık kaynağa ve her alanda benzeri projelere zaman ayırır.

 16. Bilim üretmesi gereken bir eğitim ortamında eğitime direkt olarak etki edecek ve geliştirecek bir işletim sisteminin kullanmamasını ben bir bilişimci olarak anlamakta zorluk çekiyorum.

  Tüm dünyada hem ekonomi hem ideoloji olarak alternatifi olmayan olarak görülen açık kaynak kodlu yaızlımların ülkemizde gereken önemi görmemesi öncelikle eğitimcilerin el atacağı bir konu olmalı diye düşünmekteyim.

  Ayrıca
  Dünyadaki 500 süper bilgisayarın 486 sında LINUX ve diğerlerinde UNIX ve türevi işletim sistemi kullanılırken sadece ve sadece Türkiyede işlemci sayısı 8 ya da altında olan tüm sunucularda Windows kullanılmasınıda iş bilmezlik olarak nitelendirmekten başka ne yapılabilir bunuda düşünüyorum.

  Benim ülkemde bir girişimcinin kalkıp geliştirdiği bir icadı için yazdığı yazılımın Microsoft tarafından önceden alınmış bir patenti ile çakışması sonucu ona açılacak yüzmilyonlarca dolarlık tazminat davaları ile boğulmak istemiyorsanız AÇIK KAYNAK KOD KULLANIN KULLANDIRIN.

  Atatürk üniversitesi öğrencilerinin başlattğı bu girişimi destekliyor ve bulduğum her ortamda açıklayacağımı ve destek arayacağımı memnunietle bildiriyorum.

  İşte Atatürk’ün izinde bağımsız Türk Gençliği.

 17. Bir üniversitenin binlerce gönüllü ve profesyonelin ortak emeğiyle üretilen açık kaynak kodlu işletim sistemleri yerine bir tekelin ücretli yazılımını kullanması ve buna bağımlı olması gerçekten çok üzücü. Anlamlı kampanyanızın başarıya ulaşacağına inanıyor, iyi haberlerinizi bekliyorum. windows’tan OS, microsoft’tan dost olmaz :)

 18. Veysel Yıldızhan

  Cevapla

  07 Mayıs 2009

  Destekliyorum hemde sonuna kadar..Kendi ulusal dağıtımımızın(Pardus)olması hatta yeni dönemde bu konuya bütçe ayrılmasından sonra umutlarım dahada arttı.Ayrıca Linux dağıtımlarından ve windowsdan geçişte tavsiye edilen Ubuntu’nun Dünyanın her yerine hiçbir karşılık beklemeden ve sebebini yazdıktan sonra istenildiği kadar cd göndermesi işin ne denli dünya platformundada yer ettiğini gösteriyor..Ayrıca bu konuya destek veren başta site yöneticilerine ve herkese teşekkür ediyorum.

  Ubuntu anasayfa http://www.ubuntu.com/

  Cd isteme adaresi* https://shipit.ubuntu.com/

  *site yöneticilerinin desteğiyle cd istenip üniversitedede dağıtılabilir.Ben birçok kez istedim ve gönderdiler açık kaynak kodlu ve linux meraklılarına tavsiye ederim.

 19. Ülkemizin dış borçlarını düşünürsek, bill amcaya verdiğimiz paranının haddi hesabı yok. keşke tüm kullanıcılar sizin gibi gerçekleri görebilse. kampanyanızı destekliyor ve inşallah mutlu sona erişirsiniz diyorum.

 20. Kampanyayı sonuna kadar destekliyoruz. Boyle birkampanya baslatılmasıda cok guzel .

 21. Umarım en kısa zamanda çalışmalarınızın meyvesini alır ve gerekli dönüşümü sağlarsınız. Bilginin ve özgürlüğün kaynağı olan üniversitelerde kullanılan yazılımlarda bilgi ve özgürlüğün simgesi olmalı.

 22. Tebrikler. Çok güzel, yerinde ve doğru bir kampanya. Microsoft’a verilen paralar ne yazık ki boşa gidiyor.

  Her zaman desteğim sizinle.

Bir cevap yazın

Doğrulama Kodu (Aşağıdaki işlemin doğruluğunu sağlayınız) *