Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan 39. Dönem genç doktorlar düzenlenen törenle uğurlandılar.
Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende konuşan Tıp Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Cemal Gündoğdu, mezun olan öğrencilerle ortak bir sevinci yaşadıklarını belirterek, “Uzun ve zor bir tıp eğitimi dönemini geride bıraktınız. Anne babanız, hocalarınız sizlere büyük emekler sarf etti.  Artık önünüzde yeni bir dönem başlıyor. Ancak, tıbbiyelinin hayatında eğitim hiç bitmez; kendinizi geliştirmeye, daha ileri adımlar atmaya mecbur hissetmelisiniz” dedi.
Gündoğdu, Türkiye’nin son yıllarda gerçekleştirdiği atılımlarla bir bölge gücü haline geldiğini de hatırlatarak, “Gücü korumak ve dünyada daha etkin bir ulus olabilmek için nitelikli insan gücünü artırmaya devam etmeliyiz; bu konuda da hepinize, hepimize görevler düşüyor” diye konuştu.
39. Dönem mezunları adına konuşan Dr. Pınar Gürsoy ise, altı yıl gibi oldukça uzun bir süre yoğun bir tıp eğitimi aldıklarını hatırlattı ve “Bu eğitim yılları içerisinde kuşkusuz en önemli kazancımız aldığımız tıp eğitimi ve bu süreçte kendimizi tanımamız olmuştur. Bunu bize sağlayan hocalarımıza, bize her daim maddi manevi destek veren ailelerimize teşekkür ediyoruz” dedi.
Atatürk Üniversiteli olmanın bir ayrıcalık olduğunu da vurgulayan Gürsoy, Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden ve en başarılı Tıp Fakültelerinden birinde okumak ve muzun olmaktan büyük bir mutluluk ve gurur duyduklarını ifade etti. Gürsoy, “Ne mutlu Türkiye’de doğduk, ne mutlu Atatürk Üniversitesi’nde eğitim gördük” şeklinde konuştu.

Koçak: “Rehberiniz insan sevgisi olsun”
Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak’da konuşmasında, bir bölge üniversitesi olarak kurulan Atatürk Üniversitesi’nin gerek Erzurum’a gerekse Anadolu’nun diğer pek çok kentine çok önemli katkılar sağlamaya devam ettiğini ifade etti.  Koçak, Kars Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin ilk mezunlarının da Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunları arasında yer almasını buna son bir örnek olarak gösterdi.
Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin Türkiye’nin sayılı Tıp Fakülteleri arasında yer aldığını anlatan Koçak, “İyi yetişmeniz için mevcut bütün imkânlar size sunuldu. Sabır, zahmet ve özveri isteyen bir mesleği seçmiş insanlar olarak bir diplomayla yetinmemelisiniz. Zaten diploma yetmiyor; kendinize ayrıcalık sağlamaya çalışmalısınız. Bilimsel çalışmayı sürdürmeniz, kariyer yapmanız ayrıcalığınız olacaktır” diye konuştu.
“Hastaları kendi çocuğunuz, anneniz, babanız gibi görürseniz bu zor ve kutsal mesleği daha başarılı bir şekilde yaparsınız” uyarısında bulunan Koçak, “Rehberiniz insan sevgisi olsun; sizlerin başarısı aynı zamanda Atatürk Üniversitesi’nin de başarısı olacaktır” dedi.
İngilizce Tıp Eğitimi
Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin bu yıl bir ilke de imza attığını anlatan Rektör Prof. Dr. Hikmet Koçak, 30 öğrenciyle İngilizce Tıp eğitimine başlanıldığını, bundan sonraki yıllarda, yabancı uyruklu öğrencilerin de Atatürk Üniversiteli Tıp Fakültesi mezunları arasında yer alacağını bildirdi.
Kafkas ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleriyle çeşitli eğitim protokolleri imzaladıklarını hatırlatan Koçak, bu ülkelerden lisans, yüksek lisan ve doktora düzeyinde öğrenci beklediklerini sözlerine ekledi.
Törene mezun öğrencilerin aileleri, Tıp Fakültesi öğretim üyeleri, kamu kuruluşları yöneticileri ve Erzurum halkı katıldı.

Bir cevap yazın

Doğrulama Kodu (Aşağıdaki işlemin doğruluğunu sağlayınız) *