jale-alcan

Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema(RTS) Bölümü Öğretim Elemanı Okutman Jale Alcan

Radyo Televizyon Ve Sinema Eğitim Topluluğu tarafından hazırlanan ve yapımcılığını Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema(RTS)  Bölümü öğretim elemanı Okutman Jale Alcan’ın yaptığı ‘Fakülteler Yarışıyor’ bilgi yarışması programı 20 fakültenin katılımıyla Kültür Merkezi A Salonunda gerçekleşecek.

Atatürk Üniversitesi’nde şimdiye kadar böyle bir bilgi yarışmasının yapılmadığını, bir ilki gerçekleştirdiğini açıklayan Alcan, “Öğrencilerimiz, konserlere dinleyici olarak, futbol maçlarına taraftar olarak, konferans, seminerlere izleyici olarak gidiyorlar. Bizim asıl amacımız, öğrencilerimizin bilginin yarıştığı programlarda katılımcı olmalarını sağlamaktır” dedi.
İnsan hayatında en önemli hazinenin bilgi olduğunu vurgulayan Alcan,  şunları ifade etti:  “Bilgi gerek zaman olarak, gerek emek olarak uzun bir süreyi kapsıyor. Bu kadar zor ve değerli olan hazinenin paylaşımının da önemli olduğunu düşünüyorum. Öğrencilerimiz, bu yarış esnasında hem bilgi alışverişinde bulunacaklar hem de eğlenecekler.”
Fakültelerin şahitler eşliğinde çekilen kura sonucu belirlendiğini belirten Alcan, şunları kaydetti: “İlk elemeler Cuma günü yapılacak. Elemelerin ardından Erzurumlu sanatçımız Aysun Gültekin konser verecek. Bilgi yarışmasında, öğrencilerimizin aileleri, arkadaşları gelip izleyebilecekler.”

Güncelleme

ERZURUM GAZETESİ/ERDAL GÜZEL 10/04/2009 CUMA Köşe Yazısı

Fakülteler Yarışıyor
Erdal Güzel 10 Nisan 2009 Cuma

Kent kültürünün egemen olduğu 1960 – 1970 yıllarında, Erzurum; eğitim konusunda kendisinden söz ettiren iller içerisindeydi.

Özellikle; Türkiye’nin en köklü eğitim kurumlarından biri olan Erzurum Lisesi, eğitim başarısı ile hatırı sayılır bir okul olarak hep göz doldururdu.

Yine o devirlerde, Erzurum Lisesi’nin unvanı dilden dile dolaşırdı da Erzurum Liseli olmak, her öğrencinin hayalini süslerdi.

Siyasetin; öğretmenleri ve öğrencileri etkilemediği yıllarda, Erzurum’da yapılan “Liseler Arası Bilgi Yarışmaları” izleyenleri adeta büyüler, pırıl pırıl gençlerin bilgilerini yarıştırdıkları bu programlar, Halk Eğitim Salonu’nun hınca hınç dolmasına sebep olurdu.

Bölge illerden gelen okulların katıldığı bu yarışın favorileri arasında, Erzurum Lisesi ve Erzincan Lisesi hep ön planda yer alır, final; genelde bu iki okulumuz arasında geçer, çoğunlukla Erzurum Lisesi birinciliği kimseye kaptırmazdı.

O günlerde; nefes kesen bilgi yarışmalarının katılımcıları olarak, Halk Eğitim Merkezi’ne gider, Erzurum Lisesi’nin başarısını coşkuyla alkışlardık.

Aradan çok uzun yıllar geçmesine rağmen, o günkü bilgi yarışmalarında yaşadığımız heyecanlar, bu gün bile hafızalarımızda tazeliğini korumaktadır.

Neden sonra ülke değişik ideolojilerin birbirlerine üstünlük kurma sürecine girdi, bilgilerini yarıştıran gençlerin yerine, birbirleriyle kavga eden nesiller oluşturuldu, gençlerin ders kitaplarının yerini ideolojik eserler aldı, kalem tutan eller, silah tutar oldu, dolayısıyla okullardaki eğitim ve öğretimde aksamaya başladı.

Artık okullar arasında ne bilgi yarışmaları, ne de sağlıklı eğitim ve öğretim yapılıyordu.

Geçen hafta Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin hazırladığı “Fakülteler Yarışıyor” adlı bilgi yarışmasını izlerken, geçmişe ait hatıralarımız tazelendi, öğrencilerin sevimli tezahüratları arasında, orta okul ve lise yıllarımıza, yani bilginin yarıştırıldığı günlere dönmüş olduk.

İletişim Fakültesi dekanlığının tertiplediği “Fakülteler Yarışıyor” adlı bilgi yarışması, takdire layık bir düşüncenin yansıması olarak, gençlerde görmek istediğimiz bir tabloyu bizlere sunması açısından, oldukça sevindiriciydi.

Huzurun, bilginin, kardeşliğin hâkim olduğu, ideal bir üniversite ortamını yaşayamamış, kavga ve şiddet içerisinde eğitimlerini sürdürmüş, talihsiz bir dönemin üniversite öğrencileri olarak, “Fakülteler Yarışıyor” adlı programı gıpta ile izledik.

Gençlerimizin, kardeşlik ortamı içerisinde, bilgide yarışmalarından dolayı mutluluk duyarken, 1980 öncesi gençliğin kaybolan yılları için de yüreğimizin sızladığını bir kez daha hissettik.

Özlediğimiz bu güzel ortamı hazırlayan ve bizlere sunan; Üniversitemizin Rektörü Sn. Prof. Dr. Hikmet Koçak’a, İletişim Fakültesi Dekanı Sn. Prof. Dr. Önder Varlı’ya, yarışmanın organizatörü Sn. Jale Alcan’a ve öğrencilerimize, şehir adına teşekkürlerimizi sunar, gençlerimizin; ilim irfan yuvalarında, sevgi ve kardeşlik duyguları içerisinde bilgilerini yansıtmalarını gönülden arzu ederiz.

Bilgi çağında, üniversite çatısı altında, öğrenciler arasında bilginin yarıştırılmasından daha güzel ve anlamlı, başka ne olabilir ki?

…………………………………………………..

Program: (sürekli güncellenecektir)

27/03/2009 GÜNÜ SAAT 19.00 DE BAŞLAMASI GEREKEN ‘FAKÜLTELER YARIŞIYOR’BİLGİ YARIŞMASI PROGRAMI SN.MUHSİN YAZICIOĞLU’NUN HELİKOPTER KAZASINDAN DOLAYI ERTELENMİŞ OLUP 03/04/2009 GÜNÜ SAAT 19.00 DE BAŞLAYACAKTIR.

03/04/2009 GÜNÜ:

SAAT:19.00 DE FEN—EDEBİYAT FAKÜLTELERİ

SAAT:20.00 DE GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ—VETERİNER FAKÜLTESİ ile yarıştılar :

Edebiyat ve Güzel Sanatlar Fakültesi ilk turu geçmiş bulunuyor.

10/04/2009 GÜNÜ:

İKTİSADİ İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ—DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ

TIP FAKÜLTESİ—HEMŞİRELİK YÜKSEKOKULU ile yarıştılar :

İktisadi İdari Bilimler Fakültesi ve Tıp Fakültesi turu geçmiş bulunuyor.

17/04/2009 Günü:

Saat:19.00′de TURİZM İŞLETMECİLİĞİ ve OTELCİLİK YÜKSEK OKULU–İLETİŞİM FAKÜLTESİ

Saat:21.00′DE İLAHİYAT FAKÜLTESİ–HUKUK FAKÜLTESİ ile yarıştılar

İlahiyat Fakültesi ve İletişim Fakültesi ilk turu geçmiş bulunuyor.

24/04/2009 Günü:

saat:19.00’de  EĞİTİM FAKÜLTESİ–MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ

saat:20.00’de ERZURUM SAĞLIK YÜKSEK OKULU–BEDEN EĞİTİMİ ve SPOR YÜKSEKOKULU ile yarıştılar:
Eğitim Fakültesi ve Erzurum Sağlık Yüksek Okulu turu geçen fakülteler oldular.

01/05/2009 günü:

ERZURUM MESLEK YÜKSEK OKULU–YABANCI  DİLLER YÜKSEK OKULU
ECZACILIK FAKÜLTESİ–ZİRAAT FAKÜLTESİ ile yarıştılar.

Yabancı Diller Yüksek Okulu ve Eczacılık Fakültesi (Kur’a sonucu) turu geçen fakülteler oldular.

————————

FAKÜLTELER YARIŞIYOR Bilgi Yarışması Programında Yarı Finale kalan Fakülte/Yüksekokul’lar     04-05-2009

EDEBİYAT FAKÜLTESİ
GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ
K.K EĞİTİM FAKÜLTESİ
İKTİSADİ İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
İLETİŞİM FAKÜLTESİ
TIP FAKÜLTESİ
İLAHİYAT FAKÜLTESİ
ERZURUM SAĞLIK MESLEK YÜKSEK OKULU
YABANCI DİLLER YÜKSEK OKULU
ZİRAAT FAKÜLTESİ


FİNAL PROGRAMI

08/05/2009 saat:19.00

İKTİSADİ İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
K.K.EĞİTİM FAKÜLTESİ
GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ

Finale kalan fakülte K.K.Eğitim Fakültesi oldu.

15/05/2009  saat:19.00

İLETİŞİM FAKÜLTESİ
İLAHİYAT FAKÜLTESİ
EDEBİYAT FAKÜLTESİ

Finale kalan fakülte Edebiyat Fakültesi oldu.

22/05/2009

ZİRAAT FAKÜLTESİ
TIP FAKÜLTESİ
ERZURUM SAĞLIK YÜKSEK OKULU ile yarışacaklardır.

Final için buraya bakınız

İletişim Fakültesi
Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Eğitim Topluluğu

16 yorum var “Atatürk Üniversitesi Fakülteler Arası Bilgi Yarışması”

Yorum Yaz
 1. yarışmayı çok beğendim büyük bir zevkle izledim helal olsun KKEF sana.(özellikle servete)

 2. dudak okundu diyen arkadaşlar
  resmen penaltı atan bir forvetin kaleci gözlerimin içine baktı ve köşeyi tahmin edip kurtarış yaptı demesi gibi birşey.
  Dudak okunuyorsa elinle kapat ağzını kardeşim.
  Hırsızın hiçmi suçu yok demiş Nasrettin Hoca, da sizde bile bile lades yapmışsınız.

 3. slm ben Servet öncelikle bizi destekleyen tüm KKEF arkadaşlarına teşekkür ediyorum gerçekten mükemmeldiler..İİBF ve Güzel Sanatlardaki arkadaşları da tebrik ediyorum çok iyi yarıştılar ama sonuçta bu bir yarışmaydı ve dostluk kazandı bence saygılar…

 4. İSMAİL VE ASLI(İİBF)

  Cevapla

  04 Mayıs 2009

  Sevgili arkadaşlar biz fakültemiz adına yarışmatan gurur duyuyoruz.Belirtmek istediğimiz husus diş hekimliği adına yarışan arkadaşların yarışmaya ve yarışma kurallarına göstermiş oldukları anlamsız tepkidir.Eğer bir yarışmaya katılıyorsanız onun tüm kurallarını da kabul etmişsiniz demektir.Ayrıca kültürlü olmak yarışıyor olmak değil kaybettiğinizde de vakur bir duruş sergiliyor olabilmektir.

 5. hayırlı günler hocam ben mehmet ali ceylan MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ adına yarışmıştım…yukardaki arkadaşı duymamazlıktan geliyorum.çünkü biz değil onlar baktı,zaten sorulara ilk cevap veren hep bizdik…şanş yanımızda olsaydı rahat elerdik,geleceğin eğitimcilerini bu şekilde suçlayıcı ifadeler kullanmasını doğru bulmuyorum…1.mehmet fetret devrinde paşidahlık yapan çelebi mehmettir…birçok soruda bilmeme rağmen arkadaşlarıma uydum,keşke daha baskın davransaydım ama bu bir denemeydi(ELEMENT SORUSUNUDA BİLMİŞTİM,DALGA GEÇENLERE DUYURULUR)…eğitimci arkadaşlara başarılar diliyorum,ama şanş her zaman yanlarında bulunmayabilir…bundan sonraki senelerde fakültemizin değerli hocalarınında soru vermesini temenni ediyorum bu arada…onlar bilim ve teknolojiyle soru vermiş olsaydı şampiyonun kim olduğu şimdiden belliydi:Mühendislik fakültesi SAYGILAR JALE HOCAM
  MEHMET ALİ CEYLAN
  KİMYA MÜHENDİSLİĞİ 3.SINIF

 6. iyi günler Jale Hocam ben Servet KKEF adına yarışıyorum böyle bir etkinlik düzenlediğiniz için teşekkür ederim lakin yarışmada nedense her yarışmada ufak da olsa aksilikler oluyor.Örneğin bizim yarışmada bize haksızlık yapıldığı kanaatindeyim.Birincisi baba oğul ve kutsal ruhun açılımı olan tesis şıkkı teslis olacaktı ikincisi topkapı sarayı 1.mehmet değil 2.mehmet tarafından yapılmıştır yani Fatih tarafından ama cevap 1.mehmetti biz de ekip olarak en yakın şık olan yavuzu seçtik ve puan kaybettik.üçüncüsü Dede Korkut hikaye ile anılan bir türdür masal ile değil.dördüncüsü mühendislik fakültesindeki arkadaşlar bizim en az 3 sorumuzu dudağımızı okuyarak cvp verdiler ama bu jüri masasının ortda bulunması ile çözülebilirdi ve bunlara rağmen bir soruyla eledik rakibimizi lütfen bunlara dikkat edin teşekkürler saygılar…

 7. Durumu yeni gördüm ve üzüldüm. Ancak şu konuya açıklık getirmek istiyorum. Geçen Cuma yarışan İletişim Fakültesi ile Turizm ve Otelcilik MYO yarışmasında da beraberlik vardı 20 soru sonunda. Ek 5 soru daha soruldu ve eşitlik bozuldu. Ben Turizm otelcilik öğrencisi olarak ve salonda olan biri olarak bu durumu hoşgördüm.Takdir edersiniz ki her müsabakada bir süre kısıtlaması vardır. Kaldı ki o yarışmadan sonra bir yarışma daha vardı yapılacak.Yani arkadaşlar eleştirmek kolay ama…

 8. melikkkkkkkkkkk sunucu

  Cevapla

  20 Nisan 2009

  Sevgili arkadaşlar ve hocalarım. Yarışma sırasında beyan etmiş olduğum ” Çocukların Korkulu rüyası” sözü yanlıştı nitekim bunu sahnede düzelterek özür diledim. Ben bir kere daha üstüne basa basa özürümü diliyorum. Yabancı kelimelerin telefuzu olayına gelince. Bizde herkes gibi soruları sahnede görüyoruz.Sorulara bakıp saatlerce telefuz çalışması yapmıyoruz. Ayrıca telafuzlarımda öyle raşıl kurov demediğimi iyi hatırlıyorum. Aksini idda eden varsa çarşamba tv yi açsın ve izlesin.

 9. bu olaydan haberim yoktu şimdi öğrendim,üzüldüm…bende eğitim fakültesi öğrencisiyim.yarın mühendislik fakültesiyle yarışmamız var ve umarım böyle bi talihsizlik yaşanmaz…

 10. EN BÜYÜK GENEL KÜLTÜR BİLGİSİ’nin cevabı: tura hahahahahah
  İİBF yi tebrik ederiz; çünkü seyircileri de böyle bir sonu kabul etmediler… en azından gelecekte böyle bir yarışmada bu fiyasko olmayacak…

 11. ne tebrik ne de teşekkürü hakedecek bir yarışmadır bu hiç kusura bakmayın…!!hatta biraz kusura bakın ne dersiniz?! belki daha başarılı çalışmlara imza atabilirsiniz böylece.. sizin ve çocuklarınızın korkulu rüyasının “her işinizin yazı turaya kalması” olmasını we bütün çabalarınızın “formattır” diyip işin içinden çıkan bir takım kişilerce haksızlığa uğratılmak olmasını dilerim..

 12. yarışma için tebrik ya da teşekkürlerimi sunmayacağım..çünkü düzeyli gibi başlayan ama basitçe biten bir yarışma olduğunu düşünüyorum…bir kere bile öne geçemeyen bir fakültenin YERÇEKİMİNİN hüneriyle birinci gelmesine rağmen yarışmanın birincisinin diş hek. olduğuna inanıyorum…ATAUNİ ÖĞRENCİLERİ OLARAK DAHA SEVİYELİ PLATFORMLARDA YARIŞMAK İSTİYORUZ..(tabi eğer bu yarışmanın adı BİLGİ!!! yarışmasıysa)

 13. fakültemize yapılan bu adaletsiliğin daha da geç olmadan telafi edilmesini ve fakültemizin bir üst tura geçirilmesini talep ediyorum. yazı turanın olduğu bir genel kültür yarışmasında bu fikrin absürt gelmeyeceğini düşünüyorum.. ilgililere duyurulur..umarım bu düşüncelerimiz cevapsız kalmaz ve gönlümüzü alırlar..teşekkür ederim

 14. Ve tanrı Lidyalıları yarattı,Lidyalılar parayı buldu,paraya yazı tura kondu o gün bu gün kimin başı şıkışsa bunu kullandı.

 15. Kusura bakmayın da bu kadar amatör bir yarışma görmedim. Üniversiteler yarışıyor diyorsunuz ancak bilim yuvası olan yerde bilgi yarışmasının sonucunu yazı tura ile belirliyorsunuz:D Yine de emeğiniz için teşekkürler. Başka birileri gelir eksiği tamamlar. Ne de olsa ilk adım önemli.

 16. umarım daha farklı etkinliklerde olur. çünkü üniversitemizde öğrencilere yönelik hiç bir şey yapılmıyor. bu bir ilk oldu… Jale hocamıza böyle bir etkinliği organize ettiği teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

Doğrulama Kodu (Aşağıdaki işlemin doğruluğunu sağlayınız) *