Atatürk Üniversitesi bu yıl da Riyad’da yapılan Yüksek Öğrenim Fuarı’na katıldı

Atatürk Üniversitesi 19-22 Nisan tarihleri arasında Suudi Arabistan’ın Riyad kentinde gerçekleştirilen “Uluslararası Yüksek Öğrenim Fuarı ve Konferansı”na katıldı.
Rektör Prof. Dr. Hikmet Koçak, Genel sekreter yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Arık ve Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zekeriya Aktürk’ün Atatürk Üniversitesi’ni temsilen katıldıkları fuarda Üniversite çeşitli yönleriyle tanıtıldı.
Neler yapıldı?
Suudi Arabistan, eğitime son yıllarda önemli yatırımlar yapıyor. Son bütçesinin %27’si eğitime ayrılmış olan ülkede 20 milyona yakın bir nüfus ve 32 üniversite var. 120 bin civarında öğrenci devlet tarafından desteklenerek yurt dışında eğitim görüyor. Bu öğrencilerin 50 bine yakını ABD’de, 30 bine yakını İngiltere’de, 20 bine yakını Kanada’da, 3 bine yakını ise Avustralya’da eğitim görüyor. Türkiye’de eğitim gören sadece 20 civarında öğrenci var.
Bu sene ikincisi düzenlenen etkinliğe dünyanın çeşitli ülkelerinden 400’ün üzerinde üniversite ve eğitim kuruluşu katıldı. Türkiye’den 2010 yılında 8 üniversite ile katılım olmuştu. Üniversitemiz 2010’da da fuarda temsil edilmişti. Bu yıl Türkiye’den 18 üniversite (13 devlet, 5 vakıf) ve Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) tarafından stant açıldı. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’ın da katıldığı açılıştaki sunumda fuara geçtiğimiz yıl yaklaşık 250 bin ziyaretçinin geldiği bildirildi.
Fuar sırasında paralel olarak eğitimle ilgili toplantı ve konferanslar da yapıldı. Konferanslarda dünyanın çeşitli yerlerinden gelen eğiticiler “Dünya Standardında Üniversite Sistemleri”, “Bilgiye Dayalı Ekonomide Yükseköğrenim”, “Yükseköğrenimde Global Rekabet”, Strateji, Yapılanma ve Organizasyon” gibi başlıklarda sunumlar yapıldı.
Üniversite Ziyaretleri
Fuar boyunca ve fuardan sonra King Fahd Medical City, King Saud University (Kral Suud Üniversitesi), Baterjee Medical College, Taibah University’i ziyaret eden Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak ve beraberindeki heyet, bu üniversitelerle öğrenci ve öğretim üyesi değişimi yapılması konusundaki fikir birlikteliği tekrar edildi ve sürecin hızlandırılması kararı alındı.
Büyükelçilik Resepsiyonu
Atatürk Üniversitesi heyeti, 19 Nisan akşamı Türkiye Cumhuriyeti Suudi Arabistan Büyükelçisi Ahmet Muhtar Gün tarafından Türk delegasyonlarına verilen resepsiyona katıldı. Resepsiyonda Türkiye’den gelen çok sayıda öğretim üyesi ile Suudi Arabistan’da görev yapan öğretim elemanları buluşma ve fikir alışverişinde bulunma fırsatı yakaladı.