AB Müsteşarları Erzurum ve Kars’ı gezdi

AB Heyeti, Rektör Koçak’la bir araya geldi ve öğlen yemeği yedi

Ankara’daki Avrupa Birliği Büyükelçilik Müsteşarları Kars ve Erzurum illerini ziyaret etti. Geziye AB üyesi ülkelerden 19 kişilik bir heyet katıldı. Kars’tan bu gün Erzurum’a gelen heyet, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak’ı makamında ziyaret etti. Daha sonra Senato Odasında, Atatürk Üniversitesi Dış İlişkiler Ofisi Koordinatörü ve Rektör Danışmanı Prof. Dr. Fahri Yavuz tarafından, AB Heyetine, Atatürk Üniversitesi’ni tanıtan bir sunum yapıldı. Heyet, daha sonra Atatürk Üniversitesi yerleşkesini gezdi.

Heyet adına açıklama yapan Çek Cumhuriyeti Müsteşarı Katerine Moravcova, bu seneki geziyi Avrupa Birliği Dönem başkanlığı görevini yürüten Çek Cumhuriyeti’nin organize ettiğini bildirdi. Katerine Moravcova, her sene büyükelçilik müsteşarlarının Türkiye’nin farklı bölgelerindeki gelişmeler hakkında bilgi sahibi olabilmek, özellikle Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılım sürecindeki ilerlemesini bölgesel düzeyde değerlendirebilmek için bölgesel geziler yaptıklarını hatırlattı ve bu yıl da, 3-5 Haziran tarihleri arasında, Erzurum ve Kars’ı ziyaret ettiklerini ifade etti.

Moravcova, dün, Kars ilinde, Vali ve Belediye Başkanı’na nezaket ziyaretinde bulunduklarını, Ticaret ve Sanayi Odası ve Kars Barosu’nda toplantılara katıldıklarını, temsilcilerin ayrıca Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile bir araya geldiğini, daha sonra da grubun Ani Harabelerini gezdiklerini belirtti.

Erzurum’da da, Vali’yi ve Büyükşehir Belediye Başkanı’nı ziyaret ettiklerini kaydeden Katerine Moravcova, Grubun Atatürk Üniversitesi’ni ve AB İş Merkezi (ABİGEM)’i ziyaret ettiğini, daha sonra Ticaret ve Sanayi Odası, Baro ve ER-VAK Kadın Derneği ile toplantı yaptıklarını söyledi.

Katerine Moravcova, şunları kaydetti: “Çek Cumhuriyeti Dönem Başkanlığı’nda Türkiye’deki enerji güvenliği ve işbirliği önemli bir konudur. Bunu pekiştirmek için de Çek Dönem Başkanlığı AB müsteşarları için Pasinler yakınındaki Bakû-Ceyhan boru hattına yapılacak olan geziyi düzenlemiş bulunmaktadır. AB Çek Dönem Başkanlığı, bu gezinin Ankara’daki AB üye ülke büyükelçiliklerinin Türkiye’deki bölgesel gelişmeleri anlamalarına katkı sağlayacağını ümit etmektedir. Ayrıca bu gezinin AB ile Türkiye’nin bu iki önemli şehrinde bulunan yerel makamlar ve sivil toplum kuruluşları ile arasında daha iyi bir iletişim ve işbirliği sağlamasını ümit ediyoruz.”

Geziye katılanlar

Geziye katılanlar (Müsteşarlar): Avusturya Hannes Schreiber,  Belçika Henri Vantieghem,

Çek Cumhuriyeti Katerina Moravcova, Danimarka Soren Jacobsen, EU Commission/AB Komisyonu Tibor Varadi, Fransa Antoine Anfre, Almanya Pascal Hector, Yunanistan Dimutrios Touloupas, İrlanda Philip Grant, Litvanya Jolanda Kriskovieciene,  Slovakya Rudolf Michalka, Slovenya Marko Polajzer, İspanya Manue Larrotcha, İsveç Urban Andersson, İngiltere Giles Portman. Ayşegül Akbaş Çek Cumhuriyeti,  Barbora Sevickova Çek Cumhuriyeti (Stajyer),  Mehmet Tamer AB Komisyonu (Çevirmen), Jale İnaloz İngiltere (Çevirmen).

Fotoğraflar: Ayşe Özdemir

Bir cevap yazın

Doğrulama Kodu (Aşağıdaki işlemin doğruluğunu sağlayınız) *