2011 için Yapılan Yurtlar ve Öğrenci Kaydı

Yüksek Kredi ve Yurtlar Kurumu Bölge Müdürü Yahya Pasinlioğlu, kayıtlarının 31 Ağustos’ta başladığını, 17 Eylül’e kadar devam edeceğini, yedek listede yer alan öğrencilerin kayıtlarına ise 20 Eylül’de başlanacağını ifade etti. Pasinlioğlu, Kasım ayı sonu itibariyle son derece konforlu olarak inşa edilen 3 bin kapasiteli yeni yurtların devreye girmesiyle toplam kapasitenin 11 bine ulaşılacağını ve sıkıntı yaşanmayacağını ifade etti.

Öğrencilerin barınacağı, verilecek sömestri tatilinde ise 2011 Dünya Üniversiteler Kış Oyunları için Erzurum’a gelecek sporcuların barınacağı 3 bin kişilik yurtlar tamamlanmak üzere. Banyo ve tuvaletleri bulunan odalarda 3’er kişi kalacak. Odalarda bazalı yataklar kullanılacak. Mobilya ve otel mefruşatı ise kaliteli tekstil ürünlerinden yapılacak. Odalarda ahşap dolaplar da öğrencilerin hizmetinde olacak.

Üniversiteye kayıtlarda son güne girilirken, yurt kayıtları ise bayram sonrasına kadar devam edecek. Yüksek Kredi ve Yurtlar Kurumu Bölge Müdürü Yahya Pasinlioğlu, yeni kayıt dönemiyle ilgili bilgiler verdi. Yapılan başvurular sonrasında asıl listede adı yazılı bulunan öğrencilerin kayıtlarının 31 Ağustos’ta başladığını, 17 Eylül’e kadar devam edeceğini bildiren Pasinlioğlu, yedek listede yer alan öğrencilerin kayıtlarına ise 20 Eylül’de başlanacağını ifade etti. Pasinlioğlu, Kasım ayı sonu itibariyle 3 bin kapasiteli yeni yurtların devreye girmesiyle toplam kapasitenin 11 bine ulaşacağını ve sıkıntı yaşanmayacağını ifade etti.

ÖĞRENCİLER HER TÜRLÜ İHTİYİYACINI KARŞILAYABİLECEK
Kayıtlarla birlikte Yurt-Kur kampusünde öğrenci ihtiyaçlarına göre, küçük işletmelerin de hazırlandığını bildiren Pasinlioğlu, kampuste internetkafe, kunduracı, kuaför, terzi ,merkezi yemekhane, lokanta, kafeterya, pastane gibi işletmelerin yeni dönem için hazırlıklarını sürdürdüğünü vurguladı. Yurtların 13 Eylül Pazartesi günü açılacağını anlatan Pasinlioğlu, üniversiteye kayıt için gelen öğrencilere terminalde danışma merkezi oluşturulduğunu, yurtlarda ise öğrencilerin uyumu için program düzenleneceğini bildirdi.

BESLENME YARDIMLARI ARTIRILDI
Yurt-Kur’un bu yıl öğrencilere önemli bir jest daha yaptığını kaydeden Pasinlioğlu, günlük 4 TL olarak ödenen sabah ve akşam yemeği kupon bedellerinin daha önceden hafta sonları ve resmi tatillerde geçerli olmadığını, bu yıl yapılan düzenleme ile beslenme kuponlarının her gün geçerli olacağını vurguladı. Genel yurtlarda 90 , diğer kapsamdaki yurtlarda da 105 lira aylık ücret alınan öğrencilere ayda 120-124 lira tutarında karşılıksız beslenme kuponu verilmesi takdirle karşılanıyor.

YILDIZLI YURTLAR
Yurt-Kur’un kendi bütçesinden yaptırdığı, öğrencilerin barınması için kullanacağı Ocak ayı sonunda yapılacak olan 2011 Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları’nda da olimpiyat köyü olarak kullanılacak bin 500’er kişilik 2 ayrı öğrenci yurdunun inşaatlarında son aşamaya gelindi. Bin 500 kişi kapasiteli ikinci öğrenci yurdu, 1’i 3 katlı sosyal tesis olmak üzere toplam 5 bloktan oluşacak. Yurt blokları, biri bodrum ve biri de zemin olmak üzere toplam 6 kattan oluşacak. Binalar 28 milyon 800 bin TL’ye mal olacak. Yurt binaları Kasım ayı sonunda teslim edilecek. Öte yandan yıkılan eski yurtların yerinde yapılan bin 500 kişilik öğrenci yurtlarının her katında etüt salonları ve çeşitli aktivitelerin yapılmasına imkan sağlayacak donatılar bulunacak. Her biri beş yıldızlı otel konforuna sahip olacak odalarda, ışıklandırma ve ısı yalıtımı açısında da son derece modern bir biçimde dizayn edilecek. Banyo ve tuvaletleri bulunan odalarda 3’er kişi kalacak. Odalarda bazalı yataklar kullanılacak. Mobilya ve otel mefruşatı ise kaliteli tekstil ürünlerinden yapılacak. Odalarda ahşap dolaplar da öğrencilerin hizmetinde olacak. Bu arada, eski yurt binalarında da güçlendirme çalışması yapılıyor.

OYUNLAR KÖYÜNDE DURUM
Aynı zamanda Erzurum Universiade Oyunlar Köyü Sorumlusu olan Yahya Pasinlioğlu; öğrencilerin barınacağı yurtların, yeni yapılanlar ve tadilat çalışmaları ile FISU standartlarına getirildiğini kaydetti. Pasinlioğlu, öğrencilerin barınacağı yurtların 24 Aralık’ta başlayacak ve 1 Mart’a kadar sürecek tatilde 2011 Kış Oyunları kapsamında sporcu barınması için kullanılacağını ifade etti. Pasinlioğlu, oyunlar köyünde sağlık ve eğlence merkezi ile bin kişinin aynı anda yemek yiyeceği bir yemekhanenin de bulunacağını, sporcuların kalacağı yurt binalarının zemin katlarında, mescit, kilise ve havra gibi ibadet alanlarının da yer alacağını, sporcu ve kafilelerin güvenliği için yurt yerleşkesinin 24 saat boyunca kamera sistemiyle gözetleneceğini anlattı. Albayrak Gazetesi